Czy Intel będzie pierwszą ofiarą odwetu za kontrolę eksportu?

Po tym, jak administracja USA po raz kolejny podniosła stawkę w wojnie technologicznej kwestią czasu staje się odwet władz chińskich. Karanie amerykańskich firm w Chinach, takich jak Apple i Tesla, nie jest uważane za prawdopodobne, gdyż bezpośrednio lub pośrednio zatrudniają one miliony pracowników, nie wspominając o korzyściach z transferu technologii, których Pekin pragnie od zagranicznych firm.

Posłuchaj
00:00

Pojawiła się jednak wskazówka, jaki kształt może mieć odwet. Pierwszą ofiarą może być Intel, który od lutego czeka na zatwierdzenie transakcji kupna izraelskiej firmy Tower Semiconductor za 5,4 mld dolarów. Transakcja ta jest postrzegana jako klucz do długoterminowego sukcesu podmiotu Intel Foundry Services (IFS), ponieważ Tower specjalizuje się w układach analogowych, które uzupełniłyby cyfrowe portfolio Intela.

Jednak według niektórych komentatorów umowa ta może zostać zablokowana przez Pekin w podobny sposób jak w 2018 roku powstrzymano Qualcomma przed nabyciem NXP Semiconductors. Duże globalne transakcje M&A wymagają uzyskania zgody różnych agencji regulacyjnych, takich jak Federalna Komisja Handlu w USA. W Chinach organem antymonopolowym jest Państwowa Administracja Regulacji Rynku (SAMR).

SAMR przeciwstawił się fuzji Qualcomm-NXP, a Qualcomm – zależny od chińskiego rynku w zakresie dużych przychodów – musiał to zaakceptować. Niektórzy przewidują, że to samo może się zdarzyć w przypadku umowy Intel-Tower Semi, gdyż w zeszłym miesiącu SAMR zastosował tę samą taktykę w przypadku innej fuzji w USA. Umowa DuPont-Rogers, która została zapowiedziana ponad rok temu, została rozwiązana 2 listopada, ponieważ SAMR jej nie zatwierdził. Intel czerpie znaczną część swoich przychodów z Chin i ma w tym kraju fabrykę płytek 300 mm, stąd jest zależny od SAMR.

Powiązane treści
Wojna technologiczna USA-Chiny na rozdrożu?
Intel zanotował historyczną utratę wartości i obniża wynagrodzenia
Intel chce dodatkowych 5 mld dolarów niemieckich dotacji na fabrykę chipów
Samsung będzie inwestował w chipy mimo zysków najniższych od 8 lat
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Aktualności
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Pomiary
Firma Anritsu przejęła w całości Dewetron GmbH
Aktualności
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Raporty
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Prezentacje firmowe
Lutowanie – sukces zależy od topnika
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów