Samsung będzie inwestował w chipy mimo zysków najniższych od 8 lat

| Gospodarka Aktualności

Południowokoreański Samsung Electronics poinformował, że nie ograniczy w tym roku inwestycji w chipy, mimo że słaba światowa gospodarka skazuje branżę na najgorsze spowolnienie od ponad dekady. Firma przeciwstawia się zatem szerszej tendencji do ograniczania wydatków i produkcji, podsycając obawy, że zamierza wykorzystać swoje możliwości i marże, by przejąć udział w rynku od mniejszych konkurentów.

Samsung będzie inwestował w chipy mimo zysków najniższych od 8 lat

Od końca zeszłego roku globalny przemysł technologiczny zmaga się z ostrym i nagłym spadkiem popytu, ponieważ firmy ograniczają wydatki na produkty i usługi technologiczne, a konsumenci wydają mniej na dobra w obliczu rosnącej inflacji.

- Samsung może postrzegać ten czas jako dobrą okazję do zwiększenia udziału w rynku, co powinno mu pomóc w dłuższej perspektywie, kosztem SK Hynix i Microna - powiedział analityk Choi Yoo-june z Shinhan Securities. Greg Roh, szef działu badań w Hyundai Motor Securities, oszacował, że w drugiej połowie roku Samsung Electronics może wejść w górny zakres udziału w rynku, czyli 40% dla chipów DRAM i średni zakres - 30% dla pamięci flash NAND, z odpowiednio około 43 i 32%.

Zamiast ograniczać inwestycje w odpowiedzi na spowolnienie popytu i spadające ceny, Samsung zasygnalizował, że ograniczy krótkoterminową produkcję poprzez konserwację linii, dostosowywanie sprzętu i przejście na zaawansowane procesy wytwarzania chipów. Zwiększy również inwestycje kapitałowe w badania i rozwój.

Samsung twierdzi, że wydatki kapitałowe w 2023 r. będą podobne do tych z roku 2022., natomiast firmy SK Hynix i Micron Technology zapowiedziały, że obetną inwestycje. Cięcia wydatków w zakresie kontraktowej produkcji chipów ogłosił również większy rywal - Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd.

Samsung ogłosił ostatnio najniższy kwartalny zysk od 2014 roku - zysk operacyjny od października do grudnia 2022 r. wyniósł 4,3 bln wonów, czyli 3,49 mld dolarów. Przychody spadły o 8% - do 70,5 bln wonów. Zdaniem firmy utrzymująca się niepewność makroekonomiczna sprawi, że pierwsza połowa tego roku będzie trudna, chociaż spodziewa się, że w drugiej połowie popyt zacznie się ożywiać. Jednak z powodu spowolnienia gospodarczego w głównych regionach z roku na rok prawdopodobnie będzie spadał popyt na smartfony.

Wraz ze spadkiem cen układów pamięci o dwucyfrowe wartości procentowe w 2022 r., zysk Samsunga spadł w czwartym kwartale do około 270 mld wonów z 8,83 bln wonów rok wcześniej, co oznacza najniższy wynik od pierwszego kwartału 2009 roku. W przypadku segmentu mobilnego zysk Samsunga spadł w czwartym kwartale do 1,7 bln wonów z 2,66 bln rok wcześniej, ponieważ spadek sprzedaży smartfonów z niższej i średniej półki był większy niż oczekiwano.

W styczniu Intel zapowiedział, że spodziewa się strat finansowych w bieżącym kwartale, ponieważ branża komputerów osobistych doświadcza nadmiaru chipów.

źródło: Reuters

Zobacz również