Rekordowo mały zysk Samsunga - firma ograniczy produkcję chipów

| Gospodarka Aktualności

Samsung Electronics zapowiedział, że dokona znaczącego cięcia w produkcji chipów, podążając śladem mniejszych rywali, ponieważ zmaga się z gwałtownym globalnym spadkiem popytu na półprzewodniki, który wywołał spadek cen. Decyzja największego na świecie producenta chipów pamięci – bez wcześniejszego ogłoszenia przez przedstawicieli i analityków Samsunga – następuje po tym, jak firma odnotowała większy niż oczekiwano spadek zysku w pierwszym kwartale. Ceny układów spadły o około 70% w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Rekordowo mały zysk Samsunga - firma ograniczy produkcję chipów

Producenci smartfonów i komputerów osobistych zgromadzili zapasy chipów podczas pandemii, kiedy popyt na urządzenia konsumenckie gwałtownie wzrósł, ale teraz zmniejszają je, ponieważ kupujący ograniczają zakupy w związku z rosnącą inflacją. Samsung nie ujawnił wielkości planowanego cięcia produkcji, ale działanie to może przyczynić się do odbicia cen układów w drugiej połowie roku. Wcześniej podobne ograniczenia zadeklarowały firmy SK Hynix i Micron, więc rynek oczekiwał takiego ruchu ze strony Samsunga.

Chociaż koreański dostawca ograniczył krótkoterminową produkcję, zaznaczył, że nadal realizuje długoterminowe inwestycje w infrastrukturę i badania, aby zabezpieczyć np. potrzebne do produkcji chipów clean roomy i zwiększyć swoją przewagę technologiczną. Nie wiadomo jak wpłynie to na jego plany wydatków na 2023 r., które wcześniej określono na poziomie podobnym do wydatków kapitałowych z roku 2022, czyli 53,1 bln wonów. Już pół roku temu SK Hynix informował, że zmniejszy o ponad połowę swoje wydatki kapitałowe w 2023 r. w porównaniu z rokiem 2022, a Micron obniży wartość tegorocznych inwestycji o ponad 30%.

Rekordowe straty w obszarze sprzedaży chipów

W krótkim wstępnym zestawieniu Samsung oszacował, że zysk operacyjny spadł do 600 mld wonów (455,5 mln dolarów) w okresie styczeń-marzec 2023, z 14,12 bln wonów rok wcześniej. To najniższy zysk w porównaniu z dowolnym kwartałem od 14 lat. Analitycy Refinitiv SmartEstimate przewidywali zysk Samsunga w pierwszym kwartale na poziomie 873 mld wonów.

Według średniej z prognoz analityków dział chipów Samsunga prawdopodobnie odnotuje rekordową stratę w wysokości 2,1 bln wonów (1,6 mld dolarów) i kolejne 2 bln strat w bieżącym kwartale. Przewiduje się, że cięcia produkcji mogą nieznacznie poprawić wyniki firmy w bieżącym kwartale i umocnić lub przyspieszyć odbicie cen układów pamięci.

Firma ma opublikować szczegółowe wyniki finansowe jeszcze w kwietniu.

źródło: Reuters