Samsung kontynuuje cięcia produkcyjne po stracie 7 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Firma Samsung Electronics twierdzi, że najgorsze dla światowego rynku chipów pamięci już minęło, ale ogłosiła plany przedłużenia cięć produkcyjnych, ponieważ ożywienie popytu jest w dużej mierze ograniczone do wysokiej klasy układów używanych przez sztuczną inteligencję. Posunięcie to podkreśla bezprecedensowy kryzys w branży półprzewodnikowej, który doprowadził południowokoreańską firmę do poniesienia rekordowej straty operacyjnej w wysokości 8,9 bln wonów (7 mld dolarów) z działalności związanej z chipami w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

Samsung kontynuuje cięcia produkcyjne po stracie 7 mld dolarów

Globalne spowolnienie gospodarcze i wysokie stopy procentowe osłabiły popyt na większość dóbr konsumpcyjnych po boomie spowodowanym pandemią. Jaejune Kim, wiceprezes Samsunga ds. pamięci, powiedział, że przedłuży cięcia produkcyjne i dokona dodatkowych korekt wyjściowych dla niektórych produktów, w tym chipów NAND flash, które są używane do przechowywania danych cyfrowych. Nie ujawnił zakresu cięć produkcji Samsunga, ale zauważył, że zapasy chipów pamięci firmy gwałtownie spadają po osiągnięciu szczytowego poziomu w maju.

Konkurent Samsunga - SK Hynix - zapowiedział, że zmniejszy produkcję pamięci NAND o kolejne 5 do 10%, widząc, że czerpie większe korzyści ze wspólnych działań, ze względu na dużą ekspozycję na te chipy.

- Słabą stroną SK Hynix są układy NAND. Firma odnotowuje prawie 2 bln wonów strat na kwartał. Dalsze cięcia dostaw mogą ustabilizować ceny tych chipów co byłoby bardzo dobrą wiadomością dla firmy Hynix — powiedział Lee Min-hee, analityk BNK Investment & Securities.

Dział chipów Samsunga zanotował 4,36 bln wonów straty operacyjnej w kwartale kwiecień-czerwiec z 9,98 bln wonów zysku rok wcześniej. Straty zmniejszyły się nieco - z 4,58 bln wonów w pierwszym kwartale - z powodu dużego popytu na chipy pamięci ze strony zastosowań AI, co doprowadziło do wyższych niż oczekiwano dostaw chipów DRAM, które przechowują informacje z aplikacji, gdy system jest w użyciu.

Samsung próbuje dogonić SK Hynix, który był lepiej przygotowany do popytu na chipy AI i jest liderem na rynku wysokiej klasy chipów DRAM, takich jak pamięć o dużej przepustowości (HBM) i wysokiej jakości produkty DDR5 wykorzystywane do przesyłania danych do układów sztucznej inteligencji – oceniają analitycy.

Jak wskazują analitycy, w ubiegłym roku SK Hynix został wyłącznym dostawcą DRAM HBM3 dla Nvidii, podczas gdy Samsung spodziewa się wypuścić własne chipy HBM3 w tym roku. Samsung ujawnił, że ma na ten rok zamówienia na ponad 1,5 mld gigabajtów produktów HBM – dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku – i pracuje nad zwiększeniem możliwości dostaw.

Jednak zdaniem analityków, szersze ożywienie popytu na chipy będzie musiało poczekać do przyszłego roku, a sztuczna inteligencja pozostanie rzadkim jasnym punktem w globalnym sektorze technologicznym, dzięki ogromnym inwestycjom po pomyślnym uruchomieniu ChatGPT pod koniec ubiegłego roku.

W kwartale obejmującym czerwiec Samsung odnotował spadek zysku operacyjnego o 95% do 669 mld wonów, co jest zasadniczo zgodne z szacunkami firmy, ale jest to drugi najniższy kwartalny zysk od 14 lat. Biznes mobilny firmy odnotował 16% wzrost zysku operacyjnego - do 3,04 bln wonów - i oczekuje wzrostu sprzedaży w drugiej połowie, napędzanego produktami premium.

Samsung jest największym na świecie dostawcą smartfonów. Ostatnio zaprezentował swoje najnowsze składane smartfony, utrzymując ceny na mniej więcej tym samym poziomie przez trzeci rok, próbując rzucić wyzwanie dominacji firmy Apple na rynku high-end.

źródło: Reuters