Samsung i SK Hynix zwiększą produkcję pamięci DRAM

| Gospodarka Aktualności

Od drugiego kwartału 2024 r. firmy Samsung Electronics i SK Hynix będą zwiększać wytwarzanie pamięci DRAM, kończąc cięcia produkcyjne. Przewiduje się, że w trzecim i czwartym kwartale 2024 roku stopień wykorzystania mocy spółek osiągnie 100%. Rentowność firm ma znacznie się poprawić.

Samsung i SK Hynix zwiększą produkcję pamięci DRAM

Według doniesień koreańskich mediów Chosun Biz i Bloter firma analityczna Omdia podała, że ​​począwszy od drugiego kwartału 2024 r. Samsung zwiększa średnią miesięczną produkcję płytek DRAM z 590 tys. do 600 tys. sztuk. Przewiduje się, że Samsung będzie dalej zwiększać produkcję do 660 tys. płytek w drugiej połowie roku, przywracając moc wytwórczą DRAM do wcześniej ustalonego poziomu.

Zorientowani w sytuacji branży twierdzą, że pomiędzy wyprodukowaniem układów DRAM a wysyłką zwykle upływa około trzy miesiące. Rozwój produkcji płytek przez Samsunga wskazuje, że w drugiej połowie bieżącego roku spodziewane jest ustabilizowanie popytu. Chociaż tempo wzrostu produkcji firmy SK Hynix może nie dorównać przyspieszeniu Samsunga, również ta firma stopniowo zwiększa wytwarzanie płytek.

Omdia wskazała, że w pierwszym kwartale 2024 r. ​​średnia miesięczna produkcja płytek DRAM firmy SK Hynix wyniosła 390 tys. Oczekuje się, że w drugim kwartale liczba ta wzrośnie do 410 tys., a w drugiej połowie roku - do 450 tys., co będzie świadczyć o wracaniu wskaźnika wykorzystania fabryk do poziomu sprzed cięć. Główni producenci pamięci - m.in. Samsung i SK Hynix - wcześniej ograniczyli produkcję, koncentrując się głównie na dojrzałych procesach DRAM. Wraz z ożywieniem na rynku DRAM zapasy magazynowe zaczęły się zmniejszać, a średnia cena sprzedaży (ASP) zaczęła rosnąć.

Aby zaspokoić średnio- i długoterminowy popyt, zakład Samsunga P4 w Pyeongtaek planuje priorytetowo potraktować budowę czystych pomieszczeń. Przedstawiciele Samsunga oświadczyli, że budowa fabryki P4 jest w toku - pomimo wcześniejszych doniesień o opóźnieniach wynikających ze zmian w kolejności realizacji projektów, ogólny harmonogram pozostaje niezmieniony.

Analitycy prognozują, że korzystając z ożywienia popytu, a także wzrostu wartości ASP układów DRAM i NAND Flash, rentowność firm Samsung i SK Hynix znacznie się poprawi. Oczekuje się, że ożywienie w branży utrzyma się co najmniej do końca 2024 lub początku 2025 roku.

źródło: DigiTimes