Chiny wzmacniają pozycję w pierwiastkach ziem rzadkich

| Gospodarka Aktualności

Według agencji Nikkei i innych, Chiny - największy na świecie dostawca pierwiastków ziem rzadkich (REE) - planują połączyć trzech krajowych dostawców, m.in. China Minmetals, aby stworzyć dużą państwową firmę China Rare Earth Group z prawie 70-procentowym udziałem w tamtejszym rynku REE. Według firmy badawczej Wood Mackenzie, w 2020 r. Chiny odpowiadały za 85% światowej produkcji rafinowanych pierwiastków ziem rzadkich.

Chiny wzmacniają pozycję w pierwiastkach ziem rzadkich

Pierwiastki te niezbędne są dla przemysłu elektronicznego i do rozwiązań magnetycznych (magnesy w silnikach). Chiński ruch ma na celu wzmocnienie kontroli Państwa Środka nad rynkiem REE. W odpowiedzi Stany Zjednoczone rozwijają swój przemysł ziem rzadkich, aby zmniejszyć zależność od Chin. To kolejna szykująca się odsłona sporu mocarstw na światowej arenie.

REE to grupa 15 pierwiastków dzielonych na lekkie, m.in. lantan, cer, prazeodym i neodym oraz ciężkie - samar, lutet oraz itr. Elektryczna motoryzacja znacznie zwiększyła zapotrzebowanie rynku na magnesy neodymowe (NdFeB). W silniku typowego auta elektrycznego jest około 1 kg neodymu, co dobrze ilustruje dlaczego te materiały są tak cenne.