Chiny wzmacniają pozycję w pierwiastkach ziem rzadkich

Według agencji Nikkei i innych, Chiny - największy na świecie dostawca pierwiastków ziem rzadkich (REE) - planują połączyć trzech krajowych dostawców, m.in. China Minmetals, aby stworzyć dużą państwową firmę China Rare Earth Group z prawie 70-procentowym udziałem w tamtejszym rynku REE. Według firmy badawczej Wood Mackenzie, w 2020 r. Chiny odpowiadały za 85% światowej produkcji rafinowanych pierwiastków ziem rzadkich.

Posłuchaj
00:00

Pierwiastki te niezbędne są dla przemysłu elektronicznego i do rozwiązań magnetycznych (magnesy w silnikach). Chiński ruch ma na celu wzmocnienie kontroli Państwa Środka nad rynkiem REE. W odpowiedzi Stany Zjednoczone rozwijają swój przemysł ziem rzadkich, aby zmniejszyć zależność od Chin. To kolejna szykująca się odsłona sporu mocarstw na światowej arenie.

REE to grupa 15 pierwiastków dzielonych na lekkie, m.in. lantan, cer, prazeodym i neodym oraz ciężkie - samar, lutet oraz itr. Elektryczna motoryzacja znacznie zwiększyła zapotrzebowanie rynku na magnesy neodymowe (NdFeB). W silniku typowego auta elektrycznego jest około 1 kg neodymu, co dobrze ilustruje dlaczego te materiały są tak cenne.

Powiązane treści
Chiny notują silny wzrost w branży półprzewodników pomimo sankcji USA
Pierwiastki ziem rzadkich - o co tyle zamieszania?
Globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych przekroczy 14 mln sztuk - 9 mln w Chinach
Surowce krytyczne a przyszłość nowych technologii
Stany Zjednoczone ograniczają sprzedaż GPU do Chin - ucierpi Nvidia i AMD
USA vs Chiny - jeśli nie możesz ich pokonać, wprowadź embargo!
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów