W dwa lata Chiny zainwestowały w projekty półprzewodnikowe 290,8 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Chińska firma JW Consulting, analizująca przemysł półprzewodnikowy, opublikowała niedawno raport obejmujący 742 projekty inwestycyjne w 25 chińskich prowincjach i regionach zrealizowane w latach 2021-2022. W raporcie wykazano, że ​​ponad 2,1 bln CNY (290,8 mld USD) przeznaczono na inwestycje związane z półprzewodnikami, w których jedna trzecia funduszy była przeznaczona na sprzęt i materiały półprzewodnikowe.

W dwa lata Chiny zainwestowały w projekty półprzewodnikowe 290,8 mld dolarów

Te 742 projekty obejmowały różne inwestycje związane z półprzewodnikami, w tym wyświetlacze, płytki półprzewodnikowe, urządzenia pamięci masowej, produkcję IDM (Integrated Device Manufacturing), chipy, platformy, sprzęt do produkcji, materiały półprzewodnikowe, opakowania i testy.

Statystyki pokazują, że projekty inwestycyjne dotyczące półprzewodników w Chinach rosną z roku na rok. W 2021 r. pojawiły się 142 nowe projekty, a 187 projektów było kontynuowanych. W 2022 roku liczba nowych projektów wzrosła do 160, natomiast liczba projektów kontynuowanych wyniosła 352.

Anhui i Guangdong to dwie prowincje, które w ciągu dwóch lat odnotowały największy przyrost projektów inwestycyjnych w zakresie półprzewodników. W Anhui rozpoczęto we wspomnianym okresie 304 nowe projekty z inwestycjami o łącznej wartości 425,6 mld CNY, a w Guangdong rozpoczęto 66 projektów o wartości 342,3 mld CNY.

Pod wpływem czynników geopolitycznych, w połączeniu ze spadkiem w cyklu koniunkturalnym na rynku chipów, chiński przemysł półprzewodnikowy koncentruje się na rozwoju, stopniowo pnąc się w górę. W latach 2021-2022 było 176 projektów dotyczących materiałów półprzewodnikowych i 56 projektów sprzętowych, które łącznie stanowiły ponad 30% z 742 projektów ogółem. Dla porównania, w latach 2016-2020 było tylko 40 projektów materiałowych i 7 projektów sprzętowych, co stanowi łącznie 15,6%.

Po fali bankructw i przestojów, chińska branża półprzewodnikowa uspokoiła się, przechodząc z okresu ślepego szaleństwa ku większej racjonalności. Samorządy lokalne zwróciły uwagę na zmiany w podejściu politycznym, które przyspieszają rozwój dużych projektów półprzewodnikowych w każdej prowincji, a przemysł zmienił sposób myślenia z indywidualizmu w realizowaniu prac na bardziej niezawodną synergię tworzoną przez wiele sił.

źródło: DigiTimes