Chiny tworzą trzeci fundusz dla sektora półprzewodników

Chiny utworzyły trzeci planowany fundusz inwestycyjny wspierany przez państwo, aby pobudzić swój przemysł półprzewodnikowy. Zgodnie z dokumentem złożonym w rządowym rejestrze firm kapitał funduszu wynosi 344 mld juanów, czyli 47,5 mld dolarów. Setki miliardów juanów inwestowanych w ten sektor otwierają perspektywę osiągnięcia przez Chiny samowystarczalności w zakresie półprzewodników.

Posłuchaj
00:00

Działania te stały się pilne po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły w ciągu ostatnich kilku lat szereg środków kontroli eksportu, powołując się na obawy, że Pekin może wykorzystać zaawansowane chipy do zwiększenia swoich zdolności wojskowych.

Trzecia faza Chińskiego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Układów Scalonych (China Integrated Circuit Industry Investment Fund) została oficjalnie utworzona 24 maja i zarejestrowana w regulującej rynek administracji Pekinu zgodnie z wymaganiami rządowej agencji informacji kredytowej. Będzie to największy z trzech funduszy uruchomionych przez Chiński Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych, znany jako "Wielki Fundusz" (Big Fund).

Według Tianyancha, chińskiej firmy zajmującej się gromadzeniem danych o firmach, największym udziałowcem - z 17% udziałów i wpłaconym kapitałem w wysokości 60 mld juanów - jest chińskie ministerstwo finansów. Drugim co do wielkości udziałowcem - z 10,5% udziałów - jest China Development Bank Capital. Jako inwestorów wskazano również siedemnaście innych podmiotów, w tym pięć głównych chińskich banków: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China i Bank of Communications, z których każdy wnosi około 6% całkowitego kapitału.

Pierwsza faza funduszu została utworzona w 2014 roku z kapitałem w wysokości 138,7 mld juanów, a druga faza powstała w roku 2019, obejmując 204 mld juanów. Jednym z głównych obszarów, na których skupi się trzecia faza funduszu, jest sprzęt do produkcji chipów.

"Wielki Fundusz" zapewnia finansowanie dwóm największym chińskim firmom foundry - Semiconductor Manufacturing International i Hua Hong Semiconductor, a także Yangtze Memory Technologies - producentowi pamięci flash - oraz wielu mniejszym podmiotom.

Źródło: Yole Group

Powiązane treści
Amerykańscy dostawcy chipów nadal dominują w wydatkach na badania i rozwój
USA znowu podnoszą cła na towary z Chin
Chiny przygotowują się do dumpingu standardowych chipów
W 2024 roku ponad połowa płytek SiC może pochodzić z Chin
Chiny motorem wzrostu rynku LiDAR-ów dla motoryzacji
W dwa lata Chiny zainwestowały w projekty półprzewodnikowe 290,8 mld dolarów
Wojna technologiczna a stare technologie procesowe
Czy jest szansa na uniezależnienie się od Chin?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów