W 2024 roku ponad połowa płytek SiC może pochodzić z Chin

W 2023 r. chiński przemysł półprzewodników dokonał historycznego przełomu. W dziedzinie wzrostu kryształów węglika krzemu (SiC) kraj ten zyskał szczególne uznanie międzynarodowych IDM-ów (Integrated Device Manufacturer), co doprowadziło do dużego zwiększenia mocy wytwórczych chińskich producentów. Wcześniej materiały SiC z Chin stanowiły zaledwie 5% światowego rynku, ale oczekuje się, że już w 2024 r. zdobędą bardzo znaczący udział.

Posłuchaj
00:00

Kluczowe chińskie firmy w tym sektorze, w tym SICC, TankeBlue i San'an, niemal równomiernie zwiększyły swoje moce produkcyjne o ok. 1000 płytek. W Chinach działa około 4-5 wiodących producentów zajmujących się hodowlą kryształów SiC, co stanowi podstawę do obliczenia zdolności produkcyjnej Chin w tym zakresie. Obecnie ich łączna miesięczna zdolność produkcyjna wynosi około 60 tys. jednostek. Szacuje się, że w przypadku agresywnego zwiększania produkcji przez każdą firmę miesięczna zdolność produkcyjna może osiągnąć 120 tys. do 2024 r., a roczną zdolność produkcyjną szacuje się na 1,5 mln płytek SiC.

W porównaniu ze światową dostawą płytek SiC w 2023 r., która wynosi około 1,7 mln sztuk, przewiduje się, że dostawy Chin w 2024 r. mogą potencjalnie stanowić ilościowo około połowę światowego rynku. Według różnych źródeł branżowych i instytucji zajmujących się badaniami rynku, firmy SICC i TankeBlue mają w globalnym rynku łącznie około 5% udziału. Z kolei czterech wiodących światowych graczy – Wolfspeed (60%), Coherent (15%), należąca do Grupy Rohma firma SiCrystal (13%) i SK Siltron (5%) – posiada znacznie większe udziały.

Wcześniej wielu badaczy rynku było sceptycznych wobec mocy produkcyjnych, rzeczywistej produkcji i jakości chińskich producentów. Jednak Bosch, Infineon i STMicroelectronics podpisywali umowy i tworzyli spółki joint venture z firmami SICC, TankeBlue i San'an, co można postrzegać jako gwarancję siły wytwórczej i jakości Chin. Pośrednio wskazuje to na szybko rosnące zaangażowanie Chin w globalny łańcuch dostaw materiałów SiC.

Obecnie na światowym rynku płytek SiC wykorzystuje się głównie płytki o średnicy 150 mm. Szacuje się, że w obliczu szybkiego rozwoju chińskich producentów do 2024 r. w branży mogą nastąpić znaczące zmiany, w wyniku których chipy SiC nie będą już dotknięte poważnymi niedoborami obserwowanymi w przeszłości, co może prowadzić do znacznych obniżek cen w miarę udostępniania nowych mocy produkcyjnych chińskich firm. Sytuacja ta może stanowić wyzwanie dla mniej konkurencyjnych producentów.

W oczekiwaniu na nowy krajobraz konkurencyjny dostawcy materiałów SiC w Europie i Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie 2023 r. wzmocnili finansowanie w tym zakresie, obawiając się eliminacji. Ze względu na przegrzanie rynku SiC chiński rząd wprowadził w 2023 r. komplikacje do procesu zatwierdzania nowych producentów. Ograniczenia dotyczą nie tylko materiałów SiC, ale także podłoży z krzemu, uniemożliwiając niektórym uznanym firmom zajmującym się SiC wejście na rynek płytek krzemowych, nawet jeśli ich głównymi udziałowcami są wiodące przedsiębiorstwa z europejskiego łańcucha dostaw dla branży motoryzacyjnej.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Infineon zbuduje największą na świecie fabrykę 200-milimetrowych płytek SiC
Zdolności produkcji układów scalonych będą rekordowe
Firmy BorgWarner i onsemi rozszerzają strategiczną współpracę w zakresie SiC
Chiny tworzą trzeci fundusz dla sektora półprzewodników
ST będzie dostawcą komponentów SiC dla ZF
Obroty rynku komponentów SiC przekroczą 2,2 mld dolarów w 2023 roku
Inwestycje napędzają wzrost na wartym wiele miliardów dolarów rynku SiC
STMicro i Soitec pogłębiają współpracę w zakresie rozwoju SiC
Podłoża 200 mm przyszłością energoelektroniki SiC
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów