STMicro i Soitec pogłębiają współpracę w zakresie rozwoju SiC

| Gospodarka Aktualności

Francuski dostawca materiałów półprzewodnikowych Soitec oraz producent chipów STMicroelectronics poinformowali w czwartek, że pogłębiają współpracę przy produkcji kluczowego i szybko rozwijającego się materiału stosowanego w przemyśle motoryzacyjnym, czyli węglika krzemu. SiC jest wykorzystywany do wytwarzania coraz większej liczby układów scalonych, które poprawiają zarządzanie energią w pojazdach elektrycznych.

STMicro i Soitec pogłębiają współpracę w zakresie rozwoju SiC

Węglik krzemu jest również motorem wzrostu dla obu firm, które ostatnio skorzystały na globalnym niedoborze chipów i wynikającym z tego wzroście popytu i cen.

W ramach rozszerzonej współpracy, firma STMicro, której największym klientem jest producent pojazdów elektrycznych Tesla, będzie wykorzystywać technologię SiC firmy Soitec w postaci większej, 200-milimetrowej płytki. Tak zwana kwalifikacja nowego podłoża firmy Soitec przez STMicro w ciągu najbliższych 18 miesięcy oznacza, że ​​francusko-włoski producent chipów będzie w stanie samodzielnie użytkować tę technologię, chcąc zwiększyć produkcję chipów SiC. Dyrektor generalny Soiteca - Pierre Barnabe - wskazał, że pomoże to przyspieszyć akceptację samochodów elektrycznych. Dodał też, że 200-milimetrowe płytki umożliwiają produkcję większej liczby komponentów i poprawiają możliwości w zakresie ładowania samochodów.

Chociaż współpraca Soitec-STMicro nie jest wyłączna, daje firmie STMicro przewagę czasową przy wdrażaniu technologii. STMicro zamierza w bieżącym roku sprzedać chipy SiC o wartości 700 mln dolarów, a w roku 2023 osiągnąć poziom 1 mld dolarów. Grupa z Genewy zapowiedziała w październiku, że zbuduje we Włoszech fabrykę płytek z węglika krzemu o wartości 730 mln euro, co będzie pierwszym tego typu projektem realizowanym w ramach dążenia Unii Europejskiej do zwiększenia produkcji chipów bliżej swojego obszaru.

źródło: Reuters