STMicroelectronics zbuduje we Włoszech nową fabrykę

| Gospodarka Aktualności

Firma STMicroelectronics poinformowała, że planuje budowę zakładu we Włoszech, który stworzy około 700 nowych miejsc pracy. Fabryka 150-milimetrowych płytek z węglika krzemu powstanie kosztem 730 mln euro (728 mln dolarów). Oczekuje się, że produkcja rozpocznie się w 2023 r. ST zobowiązał się do opracowania w najbliższej przyszłości płytek 200 mm.

STMicroelectronics zbuduje we Włoszech nową fabrykę

Jest to pierwsza tego typu inwestycja zatwierdzona w ramach działań Unii Europejskiej mających na celu uruchamianie produkcji chipów na własnym terenie. Komisja Europejska zatwierdziła dotację na projekt w wysokości 292,5 mln euro, którą w ciągu pięciu lat Włochy przekażą w ramach własnego planu ekonomicznego.

Francusko-włoski STMicroelectronics zbuduje nową fabrykę w swoim ośrodku przemysłowym w Katanii na wschodzie Sycylii, obok istniejącego zakładu produkcji komponentów SiC. Nowy zakład produkcji substratów z węglika krzemu zaspokoi rosnące zapotrzebowanie klientów z branży motoryzacyjnej i przemysłowej w związku z elektryfikacją.

Aby zwiększyć moce produkcyjne w Europie, w lutym Bruksela wprowadziła tak zwaną ustawę o chipach, która pozwala przeznaczyć 15 mld euro na dodatkowe publiczne i prywatne inwestycje w branży do 2030 r., oprócz wcześniej zaplanowanych 30 mld euro na inwestycje publiczne.

Konkurencyjny producent chipów - Intel również ogłosił, że zbuduje we Włoszech wartą wiele miliardów euro fabrykę chipów i prowadzi rozmowy z władzami na temat zawarcia ostatecznej umowy, przy czym najbardziej prawdopodobna jest lokalizacja w bogatszej, północnej części Włoch.

fot. Alexey M., CC BY-SA 4.0

źródło: STMicroelectronics, Reuters