Fabryki chipów STMicroelectronics będą działać pełną parą do 2023 roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma STMicroelectronics spodziewa się, że jej fabryki będą działać pełną parą do 2023 r., ponieważ ma zaległe zobowiązania wobec producentów samochodów i smartfonów. Skłania to firmę do podniesienia prognoz wyników na 2022 rok i zbudowania nowych linii produkcyjnych.

Fabryki chipów STMicroelectronics będą działać pełną parą do 2023 roku

Francusko-włoska grupa, której główni klienci to producent iPhone'ów Apple i producent samochodów elektrycznych Tesla, czerpie znaczące korzyści z globalnego wzrostu dotyczącego półprzewodników do zarządzania energią, który wynika z automatyzacji w wielu branżach oraz tego, że przemysł samochodowy przechodzi na pojazdy niskoemisyjne. Również wojna na Ukrainie i późniejsze problemy z łańcuchem dostaw sprawiły, że grupa, współkontrolowana przez rządy Francji i Włoch, znalazła się w centrum uwagi, ponieważ Europa stara się dogonić Azję i Stany Zjednoczone w tym strategicznym sektorze przemysłowym.

Wpisuje się w to niedawne ogłoszenie przez STMicro i GlobalFoundries budowy fabryki chipów w Crolles we Francji, przy wysokim udziale środków rządowych. Nowy obiekt, który znajdzie się obok fabryki STM w Crolles, stworzy około 1000 nowych miejsc pracy i pomoże STMicro osiągnąć cel zwiększenia przychodów powyżej 20 mld dolarów w latach 2025-2027.

Około 40% poprawy zysków w drugim kwartale, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynika z wyższych cen produktów. Z kolei rachunek za niezbędną firmie energię ulegnie w 2022 r. podwojeniu do 400 mln euro. W przypadku produkcji planowanej na najbliższe 18–24 miesięcy, nowe zamówienia aktualnie przewyższają zdolności produkcyjne grupy.

Firma STMicro podniosła prognozę przychodów na 2022 r. do przedziału 15,9-16,2 mld z 14,8-15,3 mld dolarów. Przewiduje, że jej przychody netto w trzecim kwartale osiągną 4,24 mld dolarów, przekraczając szacowane 3,81 mld dolarów. W drugim kwartale przychody netto firmy wzrosły do ​​3,84 mld dolarów z 3,0 mld dolarów rok wcześniej, przewyższając szacowane przez analityków 3,69 mld dolarów. Rozwodniony zysk wzrósł do 92 centów na akcję, pokonując szacunkowe 76 centów na akcję.

źródło: Reuters