Fabryki chipów STMicroelectronics będą działać pełną parą do 2023 roku

Firma STMicroelectronics spodziewa się, że jej fabryki będą działać pełną parą do 2023 r., ponieważ ma zaległe zobowiązania wobec producentów samochodów i smartfonów. Skłania to firmę do podniesienia prognoz wyników na 2022 rok i zbudowania nowych linii produkcyjnych.

Posłuchaj
00:00

Francusko-włoska grupa, której główni klienci to producent iPhone'ów Apple i producent samochodów elektrycznych Tesla, czerpie znaczące korzyści z globalnego wzrostu dotyczącego półprzewodników do zarządzania energią, który wynika z automatyzacji w wielu branżach oraz tego, że przemysł samochodowy przechodzi na pojazdy niskoemisyjne. Również wojna na Ukrainie i późniejsze problemy z łańcuchem dostaw sprawiły, że grupa, współkontrolowana przez rządy Francji i Włoch, znalazła się w centrum uwagi, ponieważ Europa stara się dogonić Azję i Stany Zjednoczone w tym strategicznym sektorze przemysłowym.

Wpisuje się w to niedawne ogłoszenie przez STMicro i GlobalFoundries budowy fabryki chipów w Crolles we Francji, przy wysokim udziale środków rządowych. Nowy obiekt, który znajdzie się obok fabryki STM w Crolles, stworzy około 1000 nowych miejsc pracy i pomoże STMicro osiągnąć cel zwiększenia przychodów powyżej 20 mld dolarów w latach 2025-2027.

Około 40% poprawy zysków w drugim kwartale, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynika z wyższych cen produktów. Z kolei rachunek za niezbędną firmie energię ulegnie w 2022 r. podwojeniu do 400 mln euro. W przypadku produkcji planowanej na najbliższe 18–24 miesięcy, nowe zamówienia aktualnie przewyższają zdolności produkcyjne grupy.

Firma STMicro podniosła prognozę przychodów na 2022 r. do przedziału 15,9-16,2 mld z 14,8-15,3 mld dolarów. Przewiduje, że jej przychody netto w trzecim kwartale osiągną 4,24 mld dolarów, przekraczając szacowane 3,81 mld dolarów. W drugim kwartale przychody netto firmy wzrosły do ​​3,84 mld dolarów z 3,0 mld dolarów rok wcześniej, przewyższając szacowane przez analityków 3,69 mld dolarów. Rozwodniony zysk wzrósł do 92 centów na akcję, pokonując szacunkowe 76 centów na akcję.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Samsung w 2023 roku rozpocznie w Wietnamie produkcję chipów
Digi-Key poprawia elastyczność rozliczeń
STMicroelectronics i MACOM opracowali prototypy chipów RF GaN-on-Si
STMicroelectronics zbuduje we Włoszech nową fabrykę
Światowy rynek usług EMS osiągnął 683 mld dolarów w 2021 roku
STMicroelectronics podniesie ceny układów
Onsemi rozbudowuje potencjał produkcyjny półprzewodników SiC
Grupa Renault i STMicroelectronics rozpoczynają strategiczną współpracę
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Prezentacje firmowe
Odzież ESD i cleanroom
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów