STMicroelectronics podniesie ceny układów

| Gospodarka Aktualności

Spółka STMicroelectronics Asia Pacific poinformowała dystrybutorów o podwyżkach cen w zakresie wszystkich swoich linii produktowych, w drugim kwartale 2022 r. Według źródeł branżowych krok ten może zachęcić innych producentów chipów motoryzacyjnych i przemysłowych do podążenia tropem STMicroelectronics.

STMicroelectronics podniesie ceny układów

Firma wyjaśnia, że ​​niekorzystne warunki ekonomiczne i geopolityczne doprowadziły do ​​stale rosnących kosztów surowców, a także kosztów energii i logistyki, a łączne wydatki osiągają poziom, którego nie można w pełni zaabsorbować. Podwyżki cen będą również dotyczyć istniejącego portfela zamówień spółki.

Oczekuje się, że inne IDM-y z Europy i Japonii, w tym Infineon i NXP, pójdą w ślady STM, podnosząc ceny chipów, by odzwierciedlić rosnące koszty i wciąż ograniczoną podaż chipów samochodowych. Renesas, który podniósł ceny układów w styczniu, rozważa kolejną podwyżkę. Oczekuje się, że wśród IDM-ów, które mogą podnieść ceny chipów w drugim kwartale znajdzie się także Texas Instruments.

Firma STMicroelectronics podniosła ceny w czwartym kwartale 2021 roku, kiedy terminy realizacji zleceń sięgnęły nawet 18 miesięcy. Wcześniejsze korekty cen STMicro już skłoniły innych dostawców, w tym producentów z Tajwanu, do przeniesienia zwiększonych kosztów na klientów niższego szczebla.

Jednak, według źródeł, tajwańskie domy projektowe IC prawdopodobnie nie podniosą w najbliższym czasie cen swoich chipów ze względu na utrzymujący się w bieżącym roku rozczarowujący popyt na rynku końcowym. Wielu tajwańskich producentów fabless zamierza zachować dotychczasowe ceny pomimo wyższych kosztów produkcji.

Źródła wskazują, że tajwańscy projektanci, którzy podnosili ceny układów w ciągu ostatnich dwóch lat, mają w bieżącym roku mniej chipów mogących podlegać cenowym negocjacjom z klientami. Marże i zyski szeregu producentów z Tajwanu będą w 2022 r. pod presją spadkową.

Są również doniesienia, że podwyżkę cen o 10-20% na swoje usługi dotyczące płytek 8-calowych planuje TSMC, przy czym nowe ceny mają obowiązywać od trzeciego kwartału 2022 r. TSMC przejęło około 60-70% kontraktów produkcyjnych na motoryzacyjne układy scalone, z których rezygnowały IDM-y.

źródło: DigiTimes