Tesla podnosi ceny samochodów

Producent samochodów elektrycznych Tesla podniósł ceny sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych SUV-ów Model Y i sedanów Model 3 Long Range o 1000 dolarów za sztukę, a także niektórych pojazdów Model 3 i Model Y produkowanych w Chinach o 10 tys. juanów (1582,40 USD). Od stycznia 2021 r. cena modelu Y Long Range wzrosła o 20%. W tym samym okresie w przypadku sedana Model 3 Long Range cena wzrosła o 10,6%.

Posłuchaj
00:00

Posunięcie to ma miejsce w obliczu rosnących kosztów surowców, pogorszonych przez rosyjską inwazję na Ukrainę, i może odsunąć w czasie marzenie Elona Muska i innych szefów firm z branży motoryzacyjnej o wprowadzaniu na rynek tańszych pojazdów elektrycznych.

Rosnące ceny niklu, litu i innych materiałów grożą spowolnieniem, a nawet czasowym odwróceniem długoterminowego trendu spadku kosztów baterii – najdroższej części pojazdów elektrycznych – utrudniając szersze przyjęcie tej technologii, powiedział Gregory Miller, analityk Benchmark Mineral Intelligence.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Model Y Tesli może być rynkowym liderem
STMicroelectronics podniesie ceny układów
Panasonic rozpocznie masową produkcję baterii 4680 dla Tesli
Silny rywal Tesli wejdzie na Wall Street
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów