Model Y Tesli może być rynkowym liderem

Na rynku pojazdów elektrycznych (EV) przez ostatnie cztery lata liderem sprzedaży był Model 3 Tesli. Jednak oczekuje się, że 2022 rok będzie ostatnim rokiem jego panowania - czołową pozycję zająć ma model Y. Dodatkowo, amerykańska firma będzie pod ciągłą presją ze strony innych producentów pojazdów elektrycznych.

Posłuchaj
00:00

Według raportu CleanTechnica, globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych typu plug-in, hybrydowych i akumulatorowych (BEV) osiągnęła w 2021 r. 6,5 mln sztuk, co oznacza wzrost o 108%. Tesla uplasowała się na pierwszym miejscu, sprzedając 936 tys. egzemplarzy, co stanowiło 14,4% rynku. Firma była jedynym producentem samochodów, który miał w rynku udział przekraczający 10%. Drugie miejsce zajęła chińska firma BYD z liczbą 594 tys. sztuk, a pierwszą piątkę zamykają SAIC-GM-Wuling Automobile, Volkswagen i BMW.

Zarówno Tesla, jak i BYD, określają cel sprzedaży pojazdów elektrycznych na poziomie 1,5 mln sztuk w 2022 r. Rynek nie spodziewa się, że w 2022 r. Tesla wprowadzi nowy model, ale chińskie media donoszą, że BYD ma w tym czasie zaoferować serię Ocean, która obejmuje model "Seal" wyceniony na około 220 do 280 tys. CNY. To pozycjonuje Seala jako bezpośredniego konkurenta Modelu 3 Tesli.

Z danych dotyczących globalnej sprzedaży w 2021 r. wynika, że 5 najlepszych modeli BEV to Tesla Model 3, Wuling Hongguang Mini EV, Tesla Model Y, Volkswagen ID.4 i BYD Yuan Plus PHES. Najbardziej opłacalny jest SUV Model Y. Gdyby nie problemy z masową produkcją w berlińskiej fabryce Tesli, braki chipów i komponentów, możliwe, że Model Y mógłby już pokonać Model 3 i być najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym.

W przypadku Wuling Hongguang Mini EV, który dogania Model 3, główną strategią jest przystępna cena. Różnica w sprzedaży między tymi dwoma EV wyniosła 240 tys. pojazdów w 2020 roku i tylko 80 tys. w 2021 roku. W Chinach istnieją inne podobne pojazdy elektryczne. W tym wyścigu Tesla słabnie, nie wprowadzając na rynek nowego, niedrogiego modelu EV w 2022 roku.

Model 3 pojawił się na rynku w 2017 roku i teraz nie jest już nowy ani ekscytujący dla konsumentów. Samochód ten przyciągnął uwagę swoją ceną, która (po kilku dużych obniżkach) skłoniła konsumentów do zakupów. W obliczu rosnących kosztów materiałowych w 2021 r. cena Modelu 3 zamiast spaść, wzrosła.

Seal firmy BYD wydaje się być bezpośrednim konkurentem Modelu 3. Szczegóły techniczne pojazdu nie zostały jeszcze potwierdzone, ale ma być podobno bardziej stylowy i funkcjonalny. Jego rozmiar, konfiguracja i moc mają nie wypadać gorzej niż w przypadku Modelu 3.

Firmy z łańcucha dostaw wskazują, że biorąc pod uwagę ograniczenia modelu biznesowego Tesli, w którym większość produkcji komponentów jest zlecana na zewnątrz, nie jest to dobry moment na wprowadzenie nowego, tańszego modelu EV. Wynika to z utrzymujących się niedoborów i wysokich cen baterii litowych czy chipów samochodowych. Ponadto, trudno byłoby niedrogiemu modelowi EV konkurować z Modelem Y lub innymi droższymi modelami.

Model Y jest uważany za kolejną ewolucję Modelu 3. Pod względem kosztów masowej produkcji Tesla prawdopodobnie utrzyma czołową pozycję.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Tesla podnosi ceny samochodów
Panasonic rozpocznie masową produkcję baterii 4680 dla Tesli
Silny rywal Tesli wejdzie na Wall Street
Za 776 mln dolarów Tesla rozbuduje teksańską fabrykę
Tesla obniża cenę SUV-a Model Y SUV, ponieważ pandemia ciąży na sektorze motoryzacyjnym
Tesla i Panasonic zawarły trzyletnią umowę dotyczącą baterii
Tesla coraz większą konkurencją dla producentów samochodów spalinowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów