Za 776 mln dolarów Tesla rozbuduje teksańską fabrykę

| Gospodarka Aktualności

Tesla złożyła wniosek o rozbudowę swojej gigafabryki w Teksasie. Jak wynika z dokumentów rządowych, na inwestycję przeznaczy 775,7 mln dolarów, co oznacza realizację jednego z najbardziej ekspansywnych kroków od czasu założenia w Niemczech w ubiegłym roku gigafabryki o wartości 5,5 mld dolarów. Firma planuje dodać w zakładzie w Austin pięć nowych obiektów, w tym laboratorium do testowania ogniw i jednostkę o nazwie „Cathode”.

Za 776 mln dolarów Tesla rozbuduje teksańską fabrykę

Ekspansja w Austin następuje kilka dni po tym, jak Reuters poinformował, że Tesla awansowała swojego chińskiego szefa Toma Zhu. Ma on przejąć bezpośredni nadzór nad zakładami montującymi samochody w USA, a także nad operacjami sprzedaży w Ameryce Północnej i Europie.

Najwyżej na świecie wyceniany producent samochodów w swoim kluczowym centrum w Szanghaju boryka się z problemami związanymi z produkcją i logistyką wywołanymi przez COVID, które występują równolegle do rosnących obaw dotyczących popytu. Dostawy Tesli w czwartym kwartale były niższe od szacunków rynkowych. Na styczeń firma wprowadziła również skrócony harmonogram produkcji w swoim zakładzie w Szanghaju, przedłużając ograniczenie produkcji ustanowione w grudniu. Oczekuje się, że 1 marca w zakładzie w Austin firma zorganizuje dzień inwestora i prawdopodobnie ujawni wówczas plany rozwoju i alokacji kapitału.

Tesla ma również gigafabrykę w Nevadzie i zakład produkcyjny we Fremont, w Kalifornii. Lokalna gazeta Reforma poinformowała w grudniu, że Tesla może wkrótce ogłosić budowę gigafabryki w północnomeksykańskim stanie Nuevo Leon, z początkową inwestycją w wysokości od 800 mln do 1 mld dolarów.

źródło: Reuters