Silny rywal Tesli wejdzie na Wall Street

| Gospodarka Aktualności

Lucid Motors, producent luksusowych pojazdów elektrycznych, w poniedziałek ogłosił decyzję o wejściu na giełdę. Łącząc się z firmą Churchill Capital IV Corp, zajmującą się doradztwem finansowym, tworzy podmiot wyceniony na 11,75 mld dolarów. Lucid, prowadzony przez byłego inżyniera Tesli, jest firmą, która korzysta z rynku ofert publicznych, a inwestorzy chętnie wchodzą do sektora pojazdów elektrycznych, zachęcani wzrostem popularności Tesli i zaostrzaniem przepisów dotyczących emisji w Europie i poza nią.

Silny rywal Tesli wejdzie na Wall Street

Umowa z CCIV obejmuje prywatną inwestycję w wysokości 2,5 mld dolarów z Publicznego Funduszu Inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej, funduszy zarządzanych przez BlackRock oraz innych.

Lucid twierdzi, że jest na dobrej drodze do rozpoczęcia w Ameryce Północnej produkcji i dostaw swojego pierwszego luksusowego sedana Lucid Air w drugiej połowie bieżącego roku. Wcześniej jednak zapowiadał, że planuje rozpocząć dostawy wiosną 2021 roku.

Samochody mają być wytwarzane w fabryce w Arizonie. W 2022 r. Lucid zamierza dostarczyć 20 tys. pojazdów, a 251 tys. w roku 2026, dzięki dodaniu innych modeli, takich jak elektryczny SUV. Model Lucid Air ma być pierwszym, który osiągnie zasięg 500 mil (805 km), a jego cena początkowa wynosić ma 77,4 tys. dolarów.

Po tym, jak Lucid wycenił swojego sedana, szef Tesli Elon Musk ogłosił obniżkę ceny flagowego sedana Model S. "Rękawica została rzucona!" - napisał na Twitterze.

źródło: Reuters

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie