Inwestycje napędzają wzrost na wartym wiele miliardów dolarów rynku SiC

| Gospodarka Aktualności

Producenci urządzeń budują nowe obiekty fabryczne. Produkcja płytek krzemowych, kluczowa, ale ograniczona, znacznie się rozwinęła, szczególnie w Chinach, co spowodowało znaczny przyrost zamówień na sprzęt. Prowadzi to do pytań o dynamikę rynku narzędzi produkcyjnych SiC. Oczekuje się, że rynek urządzeń SiC przekroczy 10 mld dolarów do 2029 roku, przy CAGR w latach 2023-2029 na poziomie 25%. Do roku 2026 cały rynek narzędzi produkcyjnych WFE (Wafer Fab Equipment) SiC osiągnie szczyt na poziomie 5 mld dolarów ze względu na masową rozbudowę mocy produkcyjnych.

Inwestycje napędzają wzrost na wartym wiele miliardów dolarów rynku SiC

Unikatowe właściwości SiC wymagają specjalistycznych narzędzi produkcyjnych i linii do przetwarzania układów mocy SiC. Przewiduje się, że rynek sprzętu do epitaksji wygeneruje łącznie 4,3 mld dolarów przychodów w latach 2024-2029, a rynek implantatorów jonów SiC ma w tym samym okresie wygenerować 4,9 mld dolarów.
Oczekuje się, że urządzenia, takie jak piece dyfuzyjne i maszyny do utleniania termicznego, wygenerują 1,4 mld dolarów przychodów w ciągu najbliższych pięciu lat. Kluczowe znaczenie ma wykrywanie defektów podczas przetwarzania płytek SiC oraz realizacji innych procesów, a w zakresie narzędzi służących temu celowi (Metrology & Inspection) przewidywane łączne przychody mają w latach 2024-2029 wynieść 5,7 mld dolarów.

- Przewiduje się, że cały rynek wyposażenia do produkcji SiC będzie w latach 2023-2029 rósł w tempie 6,5% rocznie, przekraczając 4,4 mld dolarów do roku 2029 - mówi Taguhi Yeghoyan, Senior Technology & Market Analyst, Semiconductor Equipment w Yole Group

Oczekuje się, że nakłady inwestycyjne na sprzęt, procesy front- i back-end, pakowanie oraz infrastrukturę osiągną szczyt w 2026 r., a przychody z komponentów i urządzeń SiC przekroczą ogólne nakłady inwestycyjne w 2027 r.

Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost przychodów z urządzeń SiC, gracze rynkowi zwiększają inwestycje. W 2023 r. globalne nakłady inwestycyjne w sektorze urządzeń mocy SiC były dwukrotnie wyższe niż na rynku innych urządzeń SiC. Równolegle przejście z platformy 6" na 8" napędzi wzrost nakładów inwestycyjnych w kolejnych latach. Oczekuje się, że CapEx osiągnie szczyt w 2026 r. Jako główny gracz na arenie SiC wyróżniają się Chiny, zdobywając ponad jedną trzecią rynku płytek SiC w 2023 roku. Jednak chińscy uczestnicy rynku mogą potrzebować czasu, by zdobyć w rynku znaczący udział.

źródło: Yole Group