Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy

Novo Nordisk Foundation, organizacja non-profit kontrolująca giganta farmaceutycznego Novo Nordisk, oraz duński państwowy Fundusz Eksportu i Inwestycji (EIFO) zainwestują w najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy, mający zrewolucjonizować takie dziedziny, jak opracowywanie nowych leków czy nowych materiałów. W inicjatywę o nazwie QuNorth zainwestują 80 mln euro, czyli 92,93 mln dolarów.

Posłuchaj
00:00

Komputery kwantowe dają nadzieję na przeprowadzenie obliczeń, które dzisiejszym systemom zajęłyby miliony lat. Mogą przyczynić się do odkryć w medycynie, chemii i wielu innych dziedzinach, w których niemal nieskończona ilość możliwych kombinacji cząsteczek stanowi przeszkodę dla klasycznych komputerów.

Oprogramowanie dostarczy firma Microsoft, posiadająca największe laboratorium kwantowe w Danii, a komputer kwantowy zbuduje Atom Computing. Maszyna będzie nosić nazwę Magne, nawiązującą do mitologii nordyckiej, w której Magne, syn Thora, słynął ze swojej ogromnej siły. Budowa rozpocznie się jesienią 2025 r., a komputer ma być gotowy do końca roku przyszłego.

Komputer kwantowy zacznie działać z 50 logicznymi kubitami – powiedział agencji Reuters Jason Zander, wiceprezes wykonawczy Microsoftu. Kubit (skrót od bitu kwantowego, tzn. qubit - quantum bit) to podstawowa jednostka informacji w komputerze kwantowym, a kubit logiczny, to wirtualny kubit zbudowany z wielu kubitów fizycznych w celu niezawodnego przetwarzania informacji kwantowych.
W listopadzie ubiegłego roku Microsoft i Atom stworzyły 24 logiczne kubity, co stanowi największą ilość jaką kiedykolwiek utworzono.

- Kiedy osiągniemy liczbę około 50 kubitów logicznych, zaczniemy osiągać prawdziwą przewagę kwantową. Kiedy maszyna osiągnie ich 100, możemy zacząć rozwiązywać problemy naukowe, dochodząc do kilkuset kubitów, możemy zacząć zajmować się chemią i szukać odpowiedzi na zagadki, a gdy dojdziemy do 1000, będziemy w stanie rozwiązać wszystko - powiedział Jason Zander.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Rekordowa transakcja w branży komputerów kwantowych
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Pierwsza implementacja algorytmu kryptografii postkwantowej (PQC) w kontrolerze bezpieczeństwa
Półprzewodnikowy potentat zbuduje mobilny komputer kwantowy
Pierwsza instalacja europejskiego komputera kwantowego EuroQCS-Poland
Technologie kwantowe przechodzą do natarcia
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Optoelektronika
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa
Opinie
Czy oprogramowanie narzędziowe nie ma wartości?

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów