IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy

Już w drugim kwartale 2025 roku Politechnika Wrocławska uruchomi pierwszy w Polsce nadprzewodzący komputer kwantowy IQM Spark. Urządzenie, opracowane przez fińską firmę IQM Quantum Computers, stanie się impulsem do rozwoju badań naukowych i edukacji w zakresie programowania kwantowego.

Posłuchaj
00:00

Pionierski projekt na Politechnice Wrocławskiej

Nadprzewodzący komputer kwantowy nowej generacji – IQM Spark – zostanie zainstalowany w Centrum Sieciowo-Superkomputerowym Politechniki Wrocławskiej. Będzie to pierwszy tego typu system w Polsce, zaprojektowany i dostarczony przez firmę IQM Quantum Computers, jednego z globalnych liderów w dziedzinie komputerów kwantowych.

Politechnika Wrocławska zamierza wykorzystać system przede wszystkim w badaniach naukowych z zakresu informatyki, a także do edukacji przyszłych specjalistów IT.

Nowa jakość kształcenia i badań

Z 5-kubitowego komputera będą mogli korzystać nie tylko naukowcy, ale również doktoranci i studenci. Pierwszymi użytkownikami będą m.in. członkowie akademickiego klubu obliczeń kwantowych działającego przy uczelni.

- To pierwszy komputer kwantowy w naszym kraju i Europie Wschodniej wykorzystujący technologię niskotemperaturowych nadprzewodzących kubitów. System zapewni studentom w Polsce bezpośredni dostęp do rzeczywistego komputera kwantowego, co umożliwi praktyczne programowanie w tej technologii. Naszym celem jest prowadzenie badań i kształcenie specjalistów IT – podkreśla prof. Wojciech Bożejko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.

IQM wspiera polski ekosystem kwantowy

Instalacja systemu jest elementem szerszej strategii IQM, która zakłada rozwój polskiego ekosystemu technologii kwantowych poprzez współpracę z kluczowymi partnerami i inwestycje w lokalne talenty. Po otwarciu biura w Warszawie w ubiegłym roku firma aktywnie wspiera działania na rzecz wdrażania rozwiązań kwantowych na polskim rynku.

- Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć pierwszy w Polsce komputer kwantowy i tym samym wzmocnić pozycję kraju jako lidera rozwoju technologii kwantowych w Europie Środkowo-Wschodniej. To krok, który może zrewolucjonizować zarówno naukę, jak i przemysł - zaznacza Mikko Välimäki, współdyrektor generalny IQM Quantum Computers.

Sylwia Barthel de Weydenthal, dyrektor handlowa oraz dyrektor regionalna IQM na Europę Środkowo-Wschodnią, dodaje:
- Polska ma silne zaplecze naukowe w dziedzinie fizyki, matematyki, inżynierii i informatyki, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju lokalnych talentów i kształcenia nowego pokolenia naukowców oraz inżynierów.

Uroczysta inauguracja systemu odbędzie się w Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym z okazji 30-lecia działalności tej jednostki.

 

Źródło: IQM

Powiązane treści
Półprzewodnikowy potentat zbuduje mobilny komputer kwantowy
Powstanie polski komputer kwantowy
Pierwsza implementacja algorytmu kryptografii postkwantowej (PQC) w kontrolerze bezpieczeństwa
Pierwsza instalacja europejskiego komputera kwantowego EuroQCS-Poland
Technologie kwantowe przechodzą do natarcia
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Firma Anritsu przejęła w całości Dewetron GmbH
Aktualności
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Produkcja elektroniki
Rusza masowa produkcja ogniw SSB
Mikrokontrolery i IoT
Czołówka producentów mikrokontrolerów samochodowych
Komunikacja
Infineon przejmuje biznes motoryzacyjny układów ethernetowych firmy Marvell
Aktualności
Rząd Niemiec zatwierdził dofinansowanie nowej fabryki Infineon w Dreźnie
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Technika
Wybór czujnika temperatury - rozważania projektanta
Technika
Straty mocy w tranzystorach MOSFET
Technika
Projektowanie pod kątem testowania
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów