Volkswagen będzie stosował komputery kwantowe do badania baterii

| Gospodarka Artykuły

Eksperci Volkswagena odnieśli sukces symulując przy użyciu maszyny kwantowej odpowiednie dla zastosowań przemysłowych cząsteczki. Jest to szczególnie ważne przy opracowywaniu wysokowydajnych akumulatorów dla pojazdów elektrycznych, ponieważ z powodzeniem symulowano cząsteczki, takie jak łańcuchy litowo-wodorowe i węglowe. Teraz badacze pracują nad bardziej złożonymi związkami chemicznymi.

Volkswagen będzie stosował komputery kwantowe do badania baterii

Zastosowana technologia obliczeń kwantowych pochodzi ze znajdującego się w San Francisco laboratorium CODE Lab Volkswagen Group of America. W zakresie informatyki kwantowej Grupa Volkswagen współpracuje z firmami Google i D-Wave, które zapewniają ekspertom Volkswagena dostęp do swoich systemów. Volkswagen zaprezentuje prace badawcze związane z informatyką kwantową na rozpoczynających się targach CEBIT w Hanowerze, w dniach 12-15 czerwca.

W dłuższej perspektywie Volkswagen chce symulować na komputerze kwantowym strukturę chemiczną kompletnych akumulatorów pojazdów elektrycznych. Celem jest opracowanie "baterii na miarę", która będzie konfigurowalnym wzorcem chemicznym gotowym do produkcji.

źródło: Volkswagen