Grupa Volkswagena zapewnia sobie 10-letnie dostawy litu

| Gospodarka Zasilanie

Grupa Volkswagena i chińska firma Ganfeng Lithium, mająca siedzibę w Jiangxi, porozumiały się w sprawie długoterminowych dostaw litu do ogniw akumulatorowych. Zgodnie z umową Ganfeng będzie dostarczał lit Volkswagenowi i jego dostawcom przez najbliższe dziesięć lat. Tym samym Volkswagen już teraz zapewnił sobie znaczną część zapotrzebowania na lit do baterii samochodowych. Ganfeng jest światowym liderem w produkcji związków litu.

Grupa Volkswagena zapewnia sobie 10-letnie dostawy litu

Oprócz ustaleń dotyczących dostaw litu, Volkswagen i Ganfeng określili również ramy przyszłej współpracy w kwestiach takich, jak recykling baterii i akumulatory z elektrolitem stałym, czyli solid-state.

Przyspieszenie w zakresie elektryfikacji pojazdów będzie miało duży wpływ na światowe rynki surowcowe. Oczekuje się, że globalne zapotrzebowanie na lit do 2023 r. wzrośnie ponad dwukrotnie.

- W ciągu najbliższych dziesięciu lat Grupa Volkswagena wprowadzi na rynek co najmniej 70 nowych modeli całkowicie elektrycznych. Oznacza to, że około jedna czwarta pojazdów produkowanych w 2025 r. będzie zasilana energią elektryczną. W związku z tym, w nadchodzących latach nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na surowce do produkcji ogniw. Musimy upewnić się, że zaspokoimy to zapotrzebowanie na wczesnym etapie. Długoterminowe umowy, takie jak umowa na lit - surowiec kluczowy - którą właśnie zawarliśmy z firmą Ganfeng, mają zatem kluczowe znaczenie strategiczne dla wdrożenia naszej ofensywy elektrycznej - mówił Stefan Sommer, członek zarządu Grupy Volkswagena ds. komponentów i zakupów.

źródło: Volkswagen