Volkswagen rozpoczął współpracę ze szwedzkim Northvoltem

| Gospodarka Aktualności

Grupa Volkswagen ustanawia w Niemczech standardy w rozwoju, testowania i produkcji w zakresie najnowocześniejszej technologii ogniw litowo-jonowych. W Salzgitter (Dolna Saksonia) do przełomu lat 2023-2024 powstać ma ponad 1 tys. miejsc pracy - 300 osób zostanie zatrudnionych w centrum rozwojowym Volkswagena i 700 na pilotażowej linii produkcyjnej utworzonej przez niemiecki koncern razem ze szwedzkim producentem akumulatorów - firmą Northvolt. W działalność związaną z ogniwami zainwestowane ma być w tym czasie ponad miliard euro.

Volkswagen rozpoczął współpracę ze szwedzkim Northvoltem

Pilotażowa linia produkcyjna małych ogniw została otwarta 23 września bieżącego roku w Centre of Excellence (CoE) w Salzgitter, a do opracowywania, testowania i wdrażania technologii produkcji zaangażowano około 300 ekspertów. W pierwszym etapie Volkswagen zainwestuje ponad 100 mln euro w zgromadzenie kompetencji technicznych z zakresu wytwarzania i rozwoju akumulatorów. Dodatkowo firma zainwestuje 900 mln euro we wspólną działalność prowadzaną ze szwedzkim Northvoltem. Na 2020 rok zaplanowano budowę fabryki ogniw w Salzgitter o zdolności produkcji akumulatorów o łącznej pojemności 16 GWh rocznie, w której produkcja rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku.

W związku z przedsięwzięciem niemiecka firma utworzyła w Volkswagen Group Components działalność biznesową związaną z akumulatorami. Dział ten ma na celu optymalizację konstrukcji ogniw do przyszłego wykorzystania w pojazdach elektrycznych. Prace obejmą zwiększenie pojemności, zmniejszenie zużycia rzadkich surowców oraz recykling systemów magazynowania energii.

W Salzgitter powstaje również pilotażowa linia do recyklingu akumulatorów, która ma rozpocząć działalność w 2020 roku.

źródło: Volkswagen

Zobacz również