Northvolt oferuje akumulatory sodowo-jonowe o wydajności 160 Wh/kg

Firma Northvolt, po dopracowaniu technologii, dodała do swojej oferty ogniw najnowocześniejsze akumulatory sodowo-jonowe, opracowane z myślą o rozbudowie opłacalnych i zrównoważonych systemów magazynowania energii. W kampusie badawczo-rozwojowym firmy w Västerås w Szwecji ogniwo zostało sprawdzone pod kątem gęstości energii, co dało najlepszy w swojej klasie wynik - przeszło 160 watogodzin na kilogram.

Posłuchaj
00:00

Nowe ogniwo Northvolt jest bezpieczniejsze i tańsze niż konwencjonalne ogniwa zawierające nikiel, mangan i kobalt (NMC) lub ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), przy czym żelazo i sód są łatwo dostępne na globalnym rynku. Ogniwo wykorzystuje twardą anodę węglową i katodę na bazie bieli pruskiej, i nie zawiera litu, niklu, kobaltu i grafitu. Northvolt, jako pierwszy, planuje uprzemysłowić akumulatory na bazie bieli pruskiej i wprowadzić je na rynki komercyjne.

Technologia sodowo-jonowa, opracowana wspólnie z partnerem badawczym Altris, ma stanowić podstawę dla rozwiązań magazynowania energii nowej generacji firmy Northvolt. Niski koszt i bezpieczeństwo w wysokich temperaturach sprawiają, że technologia ta w zakresie magazynowania energii jest szczególnie atrakcyjna dla takich rynków, jak Indie, na Bliski Wschód czy Afryka. Ponadto produkcja może korzystać z materiałów pochodzenia lokalnego, co daje wyjątkowe możliwości rozwoju nowych regionalnych mocy produkcyjnych, całkowicie niezależnych od tradycyjnych dla akumulatorów łańcuchów wartości.

Pierwsza generacja ogniw sodowo-jonowych firmy Northvolt została zaprojektowana przede wszystkim do magazynowania energii, a kolejne generacje zapewnią możliwości uzyskania większej gęstości energii, czego efektem będą opłacalne rozwiązania w zakresie mobilności elektrycznej. To idealne uzupełnienie portfolio produktów Northvolta obejmującego najwyższej jakości ogniwa akumulatorów litowo-jonowych dostosowanych do potrzeb klientów z branży motoryzacyjnej, a także technologii akumulatorów litowo-metalowych o dużej gęstości energii, opracowywanej przez firmę Cuberg dla pojazdów lotniczych i pojazdów o wysokich osiągach. Cuberg jest częścią Northvolta, ma siedzibę w San Leandro w Stanach Zjednoczonych.

- Nasza technologia sodowo-jonowa zapewnia wydajność niezbędną do magazynowania energii przez czas dłuższy niż w przypadku alternatywnych akumulatorów, przy niższych kosztach, otwierając w ten sposób nowe możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Już sam rynkowy potencjał technologii będzie miał ogromny wpływ na dążenie do globalnej elektryfikacji - podsumowuje Peter Carlsson, CEO i współzałożyciel firmy Northvolt.

Źródło: Northvolt

Powiązane treści
Gdański Northvolt dostarczy systemy bateryjne firmie Fluence
Volkswagen rozpoczął współpracę ze szwedzkim Northvoltem
Szwedzki Northvolt uruchomi w Gdańsku fabrykę systemów bateryjnych
Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Rynek zaawansowanych podłoży wkrótce przekroczy 30 mld dolarów
Produkcja elektroniki
Europa pozostaje w tyle na rynku półprzewodników
Komponenty
Mouser Electronics i Ampleon zawierają globalną umowę dystrybucyjną obejmującą rozwiązania zasilania RF
Produkcja elektroniki
TSMC oszacował ceny usług produkcyjnych dla procesu 1,6 nm
Pomiary
Chiny liderem w zakresie samochodowych LiDAR-ów. Rynek gwałtownie rośnie
Aktualności
Upadłość firmy Wolfspeed może przenieść zamówienia SiC do dostawców z Tajwanu
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie
Gospodarka
Microchip rozszerza ofertę rozwiązań kosmicznych o przetwornicę DC/DC SA15-28 i filtr EMI SF100-28
Technika
Sterowniki tranzystorów MOSFET w układach półmostkowych
Prezentacje firmowe
Wszechstronne zasilacze open-frame i zasilacze obudowane - do każdego zastosowania
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów