Northvolt przejmie amerykańską firmę Cuberg

| Gospodarka Aktualności

Northvolt przejmie amerykańską firmę Cuberg specjalizującą się w technologiach akumulatorowych. W kolejnym etapie zostanie utworzone centrum R&D zlokalizowane w Dolinie Krzemowej. Działania te pozwolą wprowadzić na rynek baterie nowej generacji, opracowane przez amerykański podmiot.

Northvolt przejmie amerykańską firmę Cuberg

Technologia litowo-metaliczna firmy Cuberg pozwoli znacznie zwiększyć gęstość energii i zmniejszyć ryzyko związane ze skalowaniem produktu, a także skrócić czas wprowadzenia na rynek, dzięki pełnej zgodności z rozwiązaniami opartymi o baterie litowo-jonowe. Ogniwa zapewniają o ponad 70% większy zasięg i pojemność w porównaniu z dotychczas stosowaną technologią przeznaczoną do zastosowań w samolotach elektrycznych. Bazując na tych rozwiązaniach Northvolt i Cuberg dopracują swoje portfolio produktów motoryzacyjnych i przemysłowych, z planami wdrożenia ogniw w 2025 roku. Ich gęstość energetyczna ma przekraczać 1000 Wh/l, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich niezbędnych wymagań stawianych przez branżę motoryzacyjną.

Utworzone centrum zaawansowanych technologii w Dolinie Krzemowej zatrudni specjalistów z branży akumulatorowej do opracowywania nowych rozwiązań. Oprócz przyspieszenia rozwoju ogniw litowo-metalicznych i optymalizacji technologii do zastosowań motoryzacyjnych, nowy ośrodek skupi się na badaniach w celu uzyskania odpowiednich materiałów do produkcji anod i elektrolitów litowo-jonowych. Centrum umożliwi firmie Northvolt współpracę z podmiotami technologicznymi i uniwersytetami w Dolinie Krzemowej, w celu połączenia zasobów badawczych między Europą a Ameryką Północną. Posłuży również jako platforma testowa dla metodologii wykorzystujących cyfryzację, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Firma Cuberg stała się niezależną spółką po zakończeniu działalności na Uniwersytecie Stanforda w 2015 roku, by skomercjalizować swoją technologię akumulatorów nowej generacji opartych o ciekły elektrolit połączony z anodą litowo-metaliczną. Do inwestorów i sponsorów firmy należą Boeing HorizonX Ventures, Activate.org, Kalifornijska Komisja Energetyczna, Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz TomKat Center w Stanford.

źródło: Northvolt

Zobacz również