Czy zabraknie baterii?

| Gospodarka Zasilanie

Według źródeł branżowych, szybko rosnący globalny popyt na pojazdy elektryczne (EV) i systemy magazynowania energii, zwłaszcza te wykorzystywane przy elektrowniach fotowoltaicznych oraz morskich i lądowych farmach wiatrowych, doprowadzi do niedoboru baterii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowych) i trójskładnikowych.

Czy zabraknie baterii?

Na rynku chińskim 18% pojazdów elektrycznych sprzedanych w 2020 roku było wyposażonych w akumulatory LFP, a 82% w akumulatory trójskładnikowe. Ponieważ Tesla wprowadza jako standard zestawy akumulatorów LFP do Modelu 3, rynkowy udział tego rodzaju baterii ma w 2021 r. wzrosnąć. Źródła wskazują, że ze względu na zwiększony popyt na akumulatory LFP podaż wykorzystywanych do ich produkcji materiałów wydaje się być niewielka, w związku z czym niektórzy chińscy dostawcy tych materiałów tymczasowo przestali przyjmować zamówienia.

Równolegle, szybko przebiega rozwój akumulatorów z elektrolitami stałymi - solid-state. Toyota Motor planuje zaprezentowanie prototypu EV wyposażonego w takie akumulatory w 2022 roku, a uruchomienie jego masowej produkcji w roku 2025.

W badania i rozwój akumulatorów solid-state zaangażowały się również firmy Nissan Motor i Volksagen, a także chiński producent akumulatorów Contemporary Amperex Technology oraz koreański LG Chem. Jednak w przypadku akumulatorów tego typu nadal istnieją wyzwania pod względem technologii i kosztów produkcji, a ich komercyjna produkcja może być rozpoczęta dopiero w roku 2025.

źródło: DigiTimes

Zobacz również