Bateria z węgla organicznego może ładować się 10 razy szybciej

| Gospodarka Zasilanie

Przemysł motoryzacyjny elektryfikuje swoje produkty w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, stymulując innowacje z wykorzystaniem akumulatorów. Japoński start-up PJP Eye jest jednym z innowatorów w technologii baterii, który od ponad dekady współpracuje z Uniwersytetem Kiusiu (Kyushu University) w celu opracowania niewybuchowych, nietoksycznych i niezanieczyszczających baterii.

Bateria z węgla organicznego może ładować się 10 razy szybciej

Firma PJP Eye dołączyła do Garage+, projektu inkubacji start-upów zainicjowanego przez Fundację Epoch, aby otworzyć drzwi do globalnego rynku EV.

Bateria Cambrian, opracowana wspólnie przez PJP Eye i Uniwersytet Kiusiu, wykorzystuje organiczny węgiel z odpadów bawełnianych. Jak podkreśla menedżerka sprzedaży PJP Eye - Viktoriya Shirota, oprócz tego, że wykorzstywany materiał jest organiczny i bezpieczny dla środowiska, firma podpisała ze swoimi dostawcami umowę uczciwego handlu w celu przestrzegania etyki handlowej. Do obudowy baterii stosuje się miedź i aluminium zamiast metali ziem rzadkich. Odrzucane są również materiały, z którymi wiąże się łamanie praw człowieka lub praca dzieci.

Opracowana bateria najlepiej sprawdza się w pojazdach i magazynach energii. PJP Eye koncentruje się na wykorzystaniu pojedynczej baterii węglowej w mobilności osobistej, współpracując z instytucjami akademickimi i rządowymi, takimi jak Warwick University, organa rządowe w Wielkiej Brytanii i Azji Południowo-Wschodniej. Zamierza także nawiązać współpracę z tajwańskimi producentami baterii.

Jeśli chodzi o właściwości baterii Cambriam, to ładowanie zwykłego e-roweru zajmuje 3-4 godziny, a ładowanie e-roweru z baterią węglową - tylko 20 minut, nie wspominając o tym, że bateria kambryjska ma żywotność ponad 20 lat, podczas gdy bateria litowa wystarcza na około 3-4 lata. Ponadto ​​bateria węglowa jest wysoce żaroodporna i może być używana bez konieczności stosowania systemu chłodzenia. Zespół badawczy opracowuje obecnie podwójne akumulatory węglowe, które można będzie wykorzystać w pojazdach elektrycznych i magazynach energii, a wprowadzenie tych akumulatorów do masowej produkcji ma zająć 2-3 lata.

źródło: DigiTimes