W 2022 roku niedobór baterii litowych do samochodów może być dotkliwszy niż niedobór chipów

| Gospodarka Aktualności

Gdy pod koniec 2021 r. niedobór chipów samochodowych zaczął słabnąć, niektórzy producenci samochodów zaczęli sądzić, że w 2022 r. niedobór baterii litowych będzie poważniejszy niż miało to miejsce w przypadku elektronicznych układów. Według źródeł obecna całkowita podaż może nie zaspokoić przewidywanego popytu.

W 2022 roku niedobór baterii litowych do samochodów może być dotkliwszy niż niedobór chipów

Niedobór chipów w branży motoryzacyjnej był najbardziej dotkliwy w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 r. i poprawił się dopiero w czwartym kwartale. Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy podaż chipów w 2022 roku ulegnie poprawie. Biorąc pod uwagę działalność niezależnych producentów samochodowych urządzeń półprzewodnikowych (IDM), podaż kluczowych chipów jest nadal niepewna. Na przykład dla miesięcznych terminów dostaw, nawet jeśli ten miesiąc jest dotrzymany, nadal trudno jest przewidzieć podaż w następnym miesiącu. Ponieważ chipów wciąż brakuje, jest prawdopodobne, że dostawy w 2022 roku nie ulegną zmianie.

Firmy półprzewodnikowe zwracają uwagę, że popyt na chipy w 2022 r. ze strony producentów samochodów i głównych firm z branży elektronicznej będzie nadal większy niż podaż. Jednym z czynników przyczyniających się do tego jest wzrost popytu na samochody w niektórych regionach, ponieważ konsumenci chcą zapewniać sobie "bezpieczną przestrzeń" podczas pandemii.

Źródła umiejscowione w łańcuchu dostaw samochodów twierdzą, że niektórzy producenci samochodów wymagają od kluczowych producentów komponentów przedstawienia dowodu dostarczenia chipów od firm półprzewodnikowych podczas składania zamówień w 2022 roku. To pokazuje, że każde ogniwo łańcucha dostaw jest jeszcze bardziej ostrożne.

Ponadto oczekuje się, że popyt na pojazdy elektryczne (EV) będzie nadal rósł dzięki dotacjom i podatkom od emisji dwutlenku węgla. Globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnęła w 2021 r. 6,32 mln pojazdów, co oznacza wzrost o 101% w skali roku.

Rosnąca produkcja pojazdów elektrycznych powoduje skupienie coraz większej uwagi na dostawach baterii litowych. Źródła twierdzą, że rozszerzenie produkcji baterii i chipów zajmuje dużo czasu, a istnieją także pewne bariery techniczne. W rezultacie rosnący popyt przewyższa podaż, a samochodu nie da się całkowicie zmontować jeśli brakuje jednej części.

Po tym, jak rząd Chin złagodził swoją politykę dotyczącą baterii litowych, fabryki drugo- i trzeciorzędowe wzmogły działania w zakresie rozszerzania produkcji. Cena rynkowa baterii litowych zmienia strategię absorbowania rosnących kosztów materiałowych przez firmy na całkowite przerzucenie ich na rynek niższego szczebla.

źródło: DigiTimes