Enovix wprowadza w ogniwach całkowicie krzemowe anody

| Gospodarka Zasilanie

Amerykański start-up Enovix wprowadza nowe ogniwa zawierające w 100% krzemowe anody. Są one przeznaczone do opracowanych przez firmę nowej generacji krzemowych akumulatorów litowo-jonowych 3D, w których zwiększono gęstość energii do 900 Wh/l. Zdaniem Jaya Wanga, wiceprezesa ds. sprzedaży w regionie Azji i Pacyfiku, nowe akumulatory Enovixa zyskały w ten sposób przewagę nad tradycyjnymi akumulatorami litowymi odpowiadającą pięciu latom rozwoju.

Enovix wprowadza w ogniwach całkowicie krzemowe anody

Obecnie większość producentów baterii litowych nadal używa grafitu jako głównego materiału anodowego, którego gęstość energii wynosi zaledwie 372 mAh/g, czyli jest znacznie niższa niż teoretyczna gęstość sięgająca nawet 4200 mAh/g dla materiału krzemowego. Producenci bardzo starają się zwiększyć współczynnik zawartości materiału krzemowego, aby poprawić gęstość energii, jednak współczynnik ten nadal wynosi poniżej 10%, w porównaniu do 100% w przypadku firmy Enovix.

Jay Wang podkreśla, że Enovix z powodzeniem wprowadza ogniwa ze 100-procentowo krzemową anodą, pokonując wszystkie bariery we wprowadzaniu materiału krzemowego napotykane przez innych dostawców baterii litowych, jak łatwe rozszerzanie i pękanie takiego materiału. Obecnie Enovix ma się skupić głównie na konsumenckich zastosowaniach swoich produktów, w szczególności na urządzeniach do noszenia, nim w 2025 roku przejdzie do ich wykorzystywania w pojazdach elektrycznych. Firma uruchomiła już masowe dostawy do producentów urządzeń typu wearables, a do końca 2022 r. zamierza stworzyć w Stanach Zjednoczonych nową fabrykę. W planach jest też ustanowienie po 2023 r. nowej bazy produkcyjnej w Azji.

Roczna wartość rynku baterii dla urządzeń mobilnych i komputerowych szacowana jest na 13 mld USD, w tym 3,2 mld na ogniwa dla elektroniki noszonej.

źródło: DigiTimes