Stellantis wybuduje 5 fabryk ogniw litowych

| Gospodarka Aktualności

Stellantis - francusko-włosko-amerykański koncern motoryzacyjny, powstały w 2021 roku w wyniku fuzji włosko-amerykańskiej spółki Fiat Chrysler Automobiles z francuską spółką Groupe PSA, zbuduje pięć nowych fabryk baterii do samochodów elektrycznych w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Dlatego już w 2030 roku każda z 14 należących do tej grupy marek pojazdów będzie mogła zaoferować modele w wersji z e-napędem. Na ten cel do roku 2025 Stellantis przeznaczył 30 mld euro.

Stellantis wybuduje 5 fabryk ogniw litowych

Plany wyglądają tak, że do 2030 r. ponad 70% aut sprzedawanych w Europie przez marki należące do Stellantisa będzie miało napęd elektryczny (w tym hybrydowy), a w USA 40%. Auta dostawcze mają być oferowane z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem.

Fabryki ogniw mają być budowane we Francji, w Niemczech i we włoskim mieście Tremoli, gdzie jest już fabryka silników. Jedna powstanie w USA, ale nie ma jeszcze lokalizacji. Celem jest zapewnienie ponad 130 GWh pojemności akumulatorów do roku 2025 r. i ponad 260 GWh do roku 2030. Stellantis poinformował, że ma już wstępne umowy z dwoma partnerami wyspecjalizowanymi w przetwarzaniu solanki geotermalnej litu w Ameryce Północnej i w Europie, i w ten sposób zapewnił sobie dostawy tego krytycznego surowca do produkcji akumulatorów.

Zobacz również