Stellantis i Ample wdrożą technologię modułowej wymiany akumulatorów

Firmy Stellantis i Ample podpisały umowę ustanawiającą partnerstwo w zakresie technologii ładowania akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV), która umożliwi dostarczenie w pełni naładowanego akumulatora w czasie krótszym niż pięć minut. Partnerzy będą pracować nad integracją rozwiązania Ample Modular Battery Swapping w pojazdach elektrycznych Stellantis.

Posłuchaj
00:00

Kierowca pojazdu elektrycznego zatrzymujący się na stacji wymiany będzie mógł oddać wyczerpany akumulator EV i otrzymać w pełni naładowany w ciągu kilku minut.

Zainicjowanie programu będzie miało miejsce w 2024 r. w Madrycie, w Hiszpanii. Wykorzystana zostanie flota 100 Fiatów 500e w ramach usługi car sharingu Free2move firmy Stellantis. Fiat 500e to najlepiej sprzedający się pojazd elektryczny w firmie Stellantis, sprzedawany na całym świecie. Jest liderem pojazdów elektrycznych na wielu rynkach europejskich.

Technologia Ample zapewnia alternatywny sposób dostarczania energii do pojazdów elektrycznych, dzięki któremu ładowanie jest tak samo szybkie i wygodne jak tankowanie gazem, oferując jednocześnie ekologiczne rozwiązanie, które może płynniej integrować odnawialne źródła energii.

Akumulatory Ample zostały zaprojektowane jako bezpośredni zamiennik oryginalnego akumulatora pojazdu elektrycznego. Dzięki modułowej konstrukcji można je zamontować w każdym pojeździe elektrycznym, co pozwoli firmie Stellantis zintegrować technologię Ample bez konieczności przeprojektowywania platform pojazdów.

Lekkie stacje wymiany akumulatorów Ample można wdrożyć w miejscach publicznych w ciągu zaledwie trzech dni, co pozwala na szybkie skalowanie infrastruktury. Kiedy pojazd elektryczny z usługą Ample będzie zbliżać się do stacji, zostanie natychmiast rozpoznany. Po zaparkowaniu kierowca zainicjuje wymianę akumulatora za pomocą aplikacji mobilnej i otrzyma w pełni naładowany akumulator w mniej niż pięć minut.

Rozwiązanie modułowej wymiany akumulatorów firmy Ample zostało opracowane tak, by było szybkie i opłacalne, minimalizując czas przestoju pojazdów i związane z tym skutki finansowe. Usługa zostanie udostępniona klientom pojazdów elektrycznych na zasadzie subskrypcji. Takie podejście zmniejszy koszt pojazdu, a także umożliwi klientowi czerpanie korzyści z posiadania zawsze najnowszej technologii akumulatorów, skutecznie zwiększając zasięg i żywotność pojazdu.

Obie firmy prowadzą również rozmowy dotyczące rozszerzenia zastosowania technologii modułowej wymiany akumulatorów firmy Ample, aby zaspokoić potrzeby floty Stellantis i zapotrzebowanie konsumentów na innych platformach i lokalizacjach Stellantis.

W ramach strategii Dare Forward 2030 firma Stellantis ogłosiła plany osiągnięcia do 2030 r. sprzedaży w Europie wyłącznie samochodów osobowych typu BEV i 50% sprzedaży takich pojazdów w ramach oferty samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w Stanach Zjednoczonych. By osiągnąć te cele sprzedażowe, spółka zabezpiecza około 400 GWh pojemności akumulatorów. Stellantis jest na dobrej drodze, aby do 2038 r. stać się korporacją o zerowej emisji gazów cieplarnianych z jednocyfrową procentową kompensacją pozostałych emisji.

Źródło: Stellantis

Powiązane treści
Samsung SDI zainwestuje 2 mld dolarów w budowę ze Stellantisem drugiej fabryki akumulatorów w USA
Joint venture Foxconna i Stellantis dostarczy półprzewodniki dla motoryzacji
Stellantis zacieśnia współpracę chińską z firmą Miracle Automation
Czy Europę opanuje chiński pojazd elektryczny za 10 tys. dolarów?
Stellantis i Uber łączą siły na rynku pojazdów elektrycznych we Francji
Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu
Stellantis wykorzysta w swoich pojazdach systemy Qualcomma
Japonia dofinansuje kwotą 2,4 mld dolarów produkcję akumulatorów do EV
Stellantis zainwestuje we własne układy scalone
Zapotrzebowanie na baterie dla EV wielokrotnie wzrośnie
Stellantis wybuduje 5 fabryk ogniw litowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Optoelektronika
Automatyczna inspekcja optyczna 3D - pierwszy w Polsce nowy system Viscom
Pomiary
KIOXIA i Linus Media Group ustanawiają światowy rekord w obliczeniach liczby Pi
Produkcja elektroniki
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Gospodarka
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Gospodarka
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali rakietę sondażową. Wsparcia udzieliła Grupa Renex
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów