Stellantis wykorzysta w swoich pojazdach systemy Qualcomma

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Stellantis podpisał wieloletnią umowę na wykorzystanie w swoich produktach nowej generacji technologii łączności samochodowej firmy Qualcomm. Wartość transakcji nie została ujawniona. Od 2024 r. czternaście marek firmy Stellantis, w tym Peugeot, Fiat i Jeep, będzie korzystać z kokpitu oraz technologii telematycznej 5G Qualcomma, przy czym pionierem będzie tu marka Maserati.

Stellantis wykorzysta w swoich pojazdach systemy Qualcomma

W oświadczeniu obie firmy poinformowały, że samochodowe systemy komunikacyjne i informacyjno-rozrywkowe dla Stellantis są projektowane i konstruowane wspólnie z gigantem technologicznym Amazon i tajwańską firmą Foxconn.

Dyrektor generalny Qualcomma ds. motoryzacji - Nakul Duggal - powiedział, że niedawne przejęcie przez Qualcomma firmy Ariver, zajmującej się oprogramowaniem do autonomicznej jazdy, daje ich cyfrowemu korpusowi samochodu, oprócz technologii kokpitu i telematyki, możliwość oferowania pełnego zestawu funkcji wspomagania kierowcy oraz autonomii prowadzenia, jednak umowa z firmą Stellantis tym razem nie obejmuje tej nowszej oferty.

Qualcomm poinformował, że od czasu, gdy w 2020 r. po raz pierwszy zaprezentował swój system wspomagania kierowcy i system autonomicznej jazdy, zwany Snapdragon Ride, wartość transakcji firmy w branży motoryzacyjnej wzrosła z 3 mld dolarów w 2017 r. do 13 mld dolarów w roku 2021.

źródło: Reuters

Zobacz również