Stellantis zacieśnia współpracę chińską z firmą Miracle Automation

| Gospodarka Aktualności

Stellantis 10 kwietnia podpisał z chińską firmą Miracle Oruide Guangzhou Auto Parts Remanufacture protokół ustaleń, zgodnie z którym planuje zainwestować w Miracle Oruide i objąć 32% udziałów w spółce. Producent samochodów z Amsterdamu buduje w Chinach sieć recyklingu obejmującą silniki i akumulatory pojazdów elektrycznych. Właścicielem 41% Miracle Oruide jest firma Miracle Automation Engineering, której działalność koncentruje się na sprzęcie inteligentnym i recyklingu akumulatorów litowo-jonowych.

Stellantis zacieśnia współpracę chińską z firmą Miracle Automation

Miracle Oruide obecnie zajmuje się regeneracją silników spalinowych. Jej program pilotażowy dotyczący regeneracji produktów elektromechanicznych jest weryfikowany przez chińskie władze. Firma ​​ma ośrodki produkcyjne w Guangzhou, Yangzhou i Chongqing. Co roku może poddać recyklingowi i regeneracji 50 tys. silników samochodowych. Obecnie opracowuje m.in. technologie regeneracji przekładni oraz akumulatorów do pojazdów określanych jako new energy.

Według podpisanych ustaleń Stellantis będzie utrzymywać bliskie relacje z Miracle Automation, aktywniej budując swoją sieć recyklingu w Chinach. Obie firmy podpisały pod koniec ubiegłego roku umowę dotyczącą recyklingu i ponownego wykorzystywania akumulatorów z pojazdów Stellantis.

Chiński rynek EV rozwinął się w ostatnich latach, osiągając w 2022 roku ponad 6,88 mln sprzedanych samochodów. Kwestia recyklingu baterii stała się istotna, ponieważ wkrótce pojawi się pierwsza partia akumulatorów wycofanych z eksploatacji.

Na początku marca firma Miracle wraz z JDT i agencjami rządowymi zainicjowała pierwszą w Chinach internetową platformę recyklingu akumulatorów litowo-jonowych. Platforma ma na celu rozwinięcie rynkowego mechanizmu recyklingu baterii, wspierając proces innowacjami technologicznymi i cyfryzacją.

źródło: DigiTimes