Chiny zwiększą sprzedaż samochodów

| Gospodarka Aktualności

Chiński rząd ogłosił niedawno nowy pakiet stymulacyjny dla przemysłu motoryzacyjnego, który według tamtejszych mediów ma zwiększyć sprzedaż głównie tradycyjnych pojazdów z małymi silnikami benzynowymi. Źródła twierdzą, że poprawa sprzedaży samochodów może być widoczna w połowie roku, ale przy utrzymujących się niedoborach części ceny samochodów prawdopodobnie wzrosną.

Chiny zwiększą sprzedaż samochodów

Pod koniec maja władze chińskie ogłosiły, że ​​przeznaczą 60 mld CNY (8,97 mld USD) na rewitalizację sektora motoryzacyjnego, w tym obniżenie podatków. Jednak według źródeł rządowe bodźce mogą zwiększyć sprzedaż głównie pojazdów benzynowych, gdyż sprzedaż EV była napędzana przede wszystkim przez popyt, a nie zachęty. Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, chiński rząd wybrał 26 producentów samochodów do promowania sprzedaży pojazdów elektrycznych na obszarach wiejskich, przy czym w sumie sprzedaż 70 modeli EV jest wspierana przez zachęty. Kampania jest skierowana głównie do miast drugiego lub trzeciego poziomu.

Według doniesień chińskich mediów, zakupy samochodów w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia będą mniej lub bardziej dotowane. Warto zauważyć, że pojazdy z 2-litrowymi lub mniejszymi silnikami w cenie poniżej 300 tys. CNY będą zwolnione z połowy podatku od zakupu. Sekretarz generalny chińskiego stowarzyszenia zajmującego się samochodami osobowymi Cui Dong-shu powiedział, że większość małych pojazdów ICE (Internal Combustion Engine) kosztuje poniżej 80 tys. CNY, zatem zakupy będą atrakcyjniejsze. Analitycy wskazują, że w ostatnich latach popyt zmniejszył się, ale sprzedaż samochodów z silnikami o pojemności od 1,6 do 2 litrów rośnie, szczególnie modeli produkowanych przez Geely i Chang-an Auto.

Źródła branżowe twierdzą, że bodziec może nie zdziałać zbyt wiele w przypadku pojazdów elektrycznych, ponieważ utrzymują się niedobory komponentów, a według Cui Dong-shu zamówienia na pojazdy new energy sięgnęły od 600 tys. do 800 tys. sztuk na koniec kwietnia.

Ryzyko dla sektora motoryzacyjnego pozostaje wysokie, ponieważ chipy samochodowe i akumulatory litowe są nadal dostępne w niedostatecznej ilości. Niektórzy analitycy są zdania, że ​​część producentów samochodów może chcieć podnieść ceny sprzedaży i skupić się na budowaniu modeli ze średniej i wyższej półki, by uzyskać większe przychody.

Władze lokalne i prowincjonalne w Chinach od początku maja informują o szczegółach pakietu stymulacyjnego. Niektóre zachęty trwają tylko miesiąc, inne do końca roku. Na przykład Szanghaj przewidział dodatkowe 40 tys. rejestracji, wspierając kwotą 10 tys. CNY każdego kupującego, który zamieni samochód benzynowy na pojazd elektryczny.

źródło: DigiTimes

Zobacz również