W 2022 roku światowe dostawy samochodów elektrycznych osiągną 6 mln sztuk

| Gospodarka Aktualności

Jak wynika z nowego raportu Gartnera, w 2022 roku globalne dostawy elektrycznych samochodów osobowych sięgną około 6 milionów sztuk, w przeciwieństwie do 4 milionów w roku 2021. Oczekuje się, że tegorocznym dostawom pojazdów elektrycznych przewodzić będą Chiny i Europa Zachodnia.

W 2022 roku światowe dostawy samochodów elektrycznych osiągną 6 mln sztuk

Gartner przewiduje, że w 2022 r. osobowe samochody elektryczne (elektryczne i hybrydowe typu plug-in) będą stanowić 95% dostaw wszystkich pojazdów elektrycznych, a pozostała część zostanie podzielona między autobusy, pojazdy dostawcze i ciężkie ciężarówki. Według szacunków na Chiny przypadnie 46% światowych dostaw EV i w 2022 r. państwo to zajmie pierwsze miejsce, dostarczając 2,9 mln pojazdów elektrycznych. Europa Zachodnia będzie w stanie w bieżącym roku dostarczyć 1,9 mln sztuk, zajmując drugie miejsce. Ameryka Północna będzie trzecim regionem pod względem dostaw, z nieco ponad 855 tys. EV w 2022 roku.

Jednak, aby wesprzeć przejście na pojazdy elektryczne, producenci samochodów będą musieli zająć się kilkoma czynnikami, takimi jak obniżenie ceny pojazdów elektrycznych i akumulatorów, recykling akumulatorów EV, oferowanie szerszego wyboru modeli pojazdów o większym zasięgu oraz poprawa infrastruktury ładowania.

- Ponadto głównym problemem, który należy rozwiązać, jest brak dostępności szybkiego ładowania w przypadku ładowania w domu i w miejscach publicznych. Operatorzy energetyczni będą musieli zwiększyć swoje inwestycje w infrastrukturę inteligentnych sieci, aby poradzić sobie z rosnącym zużyciem energii elektrycznej. Ponadto, aby sprostać ambicjom związanym ze zmianą klimatu, kraje, które wykorzystują paliwa kopalne do wytwarzania energii elektrycznej, będą musiały przeprojektować generowanie energii, aby odpowiedzieć na transformację - powiedział Jonathan Davenport, dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

źródło: electronicsB2B