Honda planuje rozwinąć masową sprzedaż pojazdów elektrycznych w USA

| Gospodarka Aktualności

Amerykańska jednostka Honda Motor poinformowała, że do 2024 r. planuje roczną sprzedaż elektrycznego modelu Prologue na poziomie 70 tys. Sukcesywnie będzie dodawać kolejne modele samochodów elektrycznych, ponieważ do 2030 r. zamierza sprzedać w Stanach Zjednoczonych łącznie 500 tys. pojazdów elektrycznych, a do roku 2040 chce osiągnąć w Ameryce Północnej 100-procentową sprzedaż pojazdów o zerowej emisji.

Honda planuje rozwinąć masową sprzedaż pojazdów elektrycznych w USA

Deklaracja Hondy następuje po tym, jak prezydent Joe Biden podpisał w sierpniu dekret wykonawczy wyznaczający cel, aby połowa wszystkich nowych samochodów osobowych sprzedawanych w 2030 r. była pojazdami o zerowej emisji. Sprzedaż modelu Prologue koncentrować się będzie początkowo na stanach Kalifornia, Teksas i Floryda.

Honda Prologue jest opracowywana wspólnie z General Motors i bazuje na systemie akumulatorów oraz modułowej platformie Ultium producenta z Detroit. Honda i GM opracowują także elektryczny SUV marki Acura. Modele Prologue i Acura, które montować będzie GM, mają trafić do sprzedaży w 2024 roku, jednak Honda nie ujawnia, która fabryka będzie produkować pojazdy, ani jaka będzie w przypadku Acury ostateczna nazwa i cele ilościowe.

W ślad za modelami zbudowanymi przez GM, Honda wprowadzi do 2030 roku serię zelektryfikowanych pojazdów opartych na nowej platformie EV Hondy - e-Architecture. Pojazdy te mają być montowane w zakładach Hondy w Ameryce Północnej. Honda planuje dodać systemy hybrydowo-elektryczne do większej liczby amerykańskich modeli.

źródło: Reuters

Zobacz również