Apple zamierza kupować baterie od chińskich producentów

| Gospodarka Zasilanie

Firma Apple pracuje nad technologią autonomicznej jazdy i już w roku 2024 chce uruchomić produkcję pojazdu osobowego. Jak donoszą media, w sprawie zasilania akumulatorowego dla potencjalnego pojazdu elektrycznego amerykański gigant prowadzi podobno rozmowy z chińskimi producentami akumulatorów - CATL i BYD. Reuters wyraża jednak obawy czy ostatecznie porozumienia z tymi dwiema firmami zostaną osiągnięte. Nie jest również jasne, czy Apple prowadzi również rozmowy z innymi producentami baterii.

Apple zamierza kupować baterie od chińskich producentów

Jako warunek dla potencjalnych dostawców baterii Apple stawia budowę zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jednak - jak twierdzą źródła - CATL, który jest dostawcą Tesli, nie jest skłonny do budowy fabryki w USA ze względu na panujące napięcia polityczne między Waszyngtonem a Pekinem oraz obawy dotyczące kosztów. Wszystkie trzy strony odmówiły udzielania komentarzy w tej sprawie.

Apple opowiada się za wykorzystywaniem baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, które są tańsze w produkcji, ponieważ wykorzystują żelazo zamiast niklu i kobaltu. Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że planowany EV Apple'a może zawierać własną, przełomową technologię baterii. Nie jest jasne, czy dyskusje z CATL i BYD dotyczą ich własnych technologii, czy projektów firmy Apple.

źródło: electronicB2B.com

Zobacz również