TSMC i Apple przesuwają termin rozpoczęcia produkcji chipów 3 nm

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Apple będzie wykorzystywał do produkcji swoich urządzeń chipy w litografii 3 nm. W 2022 roku układy wyprodukowane w procesie technologicznym opracowanym przez TSMC obejmą serię iPhone 12 oraz iPada Air 4. generacji. TSMC zapewnia, że dzięki 3-nanometrowemu procesowi wydajność procesora wzrośnie o 15%, a efektywność energetyczna o 30%, w porównaniu z obecną litografią 5 nm.

TSMC i Apple przesuwają termin rozpoczęcia produkcji chipów 3 nm

Oprócz Apple'a, Intel współpracuje z TSMC nad dwoma projektami bazującymi na procesie 3-nanometrowym. Chociaż Intel projektuje i produkuje swoje układy, może szukać pomocy u tajwańskiego giganta foundry - TSMC, ponieważ chce odzyskać udział w rynku, który w ciągu ostatnich kilku lat stracił na rzecz AMD i Nvidii.

Źródła donoszą, że Apple i TSMC przesunęły rozpoczęcie produkcji na drugą połowę 2022 roku, co oznacza, że ​​kolejny chipset amerykańskiej firmy będzie gotowy dla przyszłorocznych iPhone’ów i Maców. Apple w oświadczeniu informuje, że nie ma pewności co do tego, czy w przyszłorocznych iPhone'ach znajdą się chipsety wykorzystujące w pełni litografię 3 nm. Możliwe, że firma użyje rozwiązania typu stop-gap i w związku z tym wykorzysta technologię 4 nm. 

 

źródło: Business Insider

Zobacz również