Baterie standardowe i spersonalizowane do każdej aplikacji

| Technika

W obecnym "smart" świecie bardzo duży nacisk kładzie się na ekologię, również w kwestii elektroniki i zasilania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo rzeczy jest napędzanych energią wytwarzaną przez baterie i akumulatory. Można zaryzykować stwierdzenie, że lista zastosowań i urządzeń bateryjnych jest obecnie praktycznie nieskończona.

Baterie standardowe i spersonalizowane do każdej aplikacji

EEMB – globalny producent ogniw zasilających

Firma EEMB to producent baterii z Hongkongu z 25-letnim doświadczeniem dostarczający zarówno ogniwa pierwotne (baterie jednorazowe), jak i akumulatory wielokrotnego użytku (baterie odnawialne). Oferuje szeroką gamę rozwiązań zasilających do zastosowań przenośnych i stacjonarnych. Asortyment obejmuje takie produkty jak ogniwa litowo-jonowe, litowo-polimerowe, litowo-żelazowe, litowo-manganowe oraz litowo-tionylowe. Dzięki takiemu zróżnicowanemu portfolio klienci mogą zasilić urządzenia wymagające obecności baterii praktycznie w każdej aplikacji. Zakłady produkcyjne EEMB znajdują się w Chinach. Mają one certyfikaty ISO 9001 oraz ISO14001, system zarządzania jakością i środowiskiem, dzięki czemu mogą dostarczać produkty niezawodne oraz spełniające najsurowsze normy.

 
Rys. 1. Popularna litowa bateria pierwotna CR2032 oraz jej przykładowe zastosowania

Najlżejsze popularne aplikacje zasilane z baterii jednorazowych

 
Rys. 2. Bateria jednorazowa ER26500 (R14) o napięciu znamionowym 3,6 V i chemii typu Li-SOCl2. Jej współczynnik samorozładowania rocznie nie przekracza 1%, nominalna pojemność to aż 9000 mAh, a okres przydatności sięga 10 lat w temperaturze pokojowej

Rozwój Przemysłu 4.0 oraz coraz większa obecność wszelkiego rodzaju elektroniki w życiu codziennym i w przemyśle powoduje, że baterie zyskują coraz to nowe zastosowania. Do najnajlżejszych popularnych aplikacji wykorzystujących zasilanie z ogniw chemicznych można zaliczyć:

  • liczniki energii, wody, ciepła i gazu
  • lokalizatory GPS
  • rejestratory temperatury i wilgotności
  • czytniki i rejestratory NFC
  • urządzenia monitoringu materiałów logistycznego w skrajnie niskiej temperaturze
  • moduły dostępu i karty
  • elektronikę noszoną (wearables)
  • urządzenia medyczne doraźne (np. aplikatory wziewne)
  • elektroniczne kapsułki medyczne
  • kuchenne filtry wody

Baterie guzikowe i cylindryczne

Przykładem użycia popularnej baterii guzikowej o symbolu CR2032 jest urządzenie filtrujące wodę z funkcją licznika napełnień oraz z diodą LED informującą o konieczności wymiany filtra. Ma ono niewielki układ elektroniczny zliczający liczbę otwarć klapki do nalewania wody. Wewnątrz zainstalowana jest bateria jednorazowa lutowana do modułu płytki PCB ze spersonalizowanymi końcówkami do montażu THT.

Oprócz standardowych wersji baterie guzikowe do montażu SMD oraz THT są również spersonalizowane zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od klienta lub ze standardowym rozmiarem albo ułożeniem pinów lutowniczych. Firma EEMB specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach i ma w swojej ofercie różne wersje baterii guzikowych z dedykowanym typem montażu. Można wybierać spośród 32 standardowych rozwiązań.

Montaż SMD nie jest zarezerwowany tylko dla baterii guzikowych. Można go też zastosować w przypadku baterii cylindrycznych, a w ofercie producenta można wybierać z listy 10 standardowych rozwiązań.

 
Rys. 3. Bateria pierwotna Li-MnO2 (litowo-manganowa) CR2032-VAY3-A16832 3,0 V do montażu THT o pojemności 210 mAh, pracująca w zakresie temperatur od –20oC do +60oC
 
Rys. 4. Rozwiązania personalizowane baterii guzikowej z montażem SMD

Baterie Li-SOCl2 oraz rozwiązania hybrydowe

 
Rys. 5. Rozwiązania personalizowane baterii cylindrycznej z montażem THT

W urządzeniach pomiarowych instalowane są baterie litowo-chlorkowo-tionylowe (Li-SOCl2), również jako wersja hybrydowa, czyli połączenie baterii z kondensatorem litowym według wytycznych klienta. Dostępne są różne warianty. Najpopularniejsze wersje takich rozwiązań bateryjnych to: ER14250, ER14505, ER18505, ER26500, ER34615 z różnymi końcówkami, przewodami lub złączami.

Zastosowanie kondensatora litowego w połączeniu z baterią daje możliwość uzyskania większego prądu impulsowego oraz zapobiega pasywacji poprzez rozładowanie baterii ciągłym, bardzo małym prądem. Pasywacja to naturalne zjawisko występujące w bateriach Li-SOCl2. Dzięki kondensatorowi bateria może pracować w urządzeniu nawet do 20 lat.

 
Rys. 6. Bateria ER14250 3,6 V Li-SOCl2

Jakość i doświadczenie w produkcji baterii

 
Rys. 7. Bateria ER14250 + kondensator litowy HR14250 zapewniają maksymalny prąd impulsowy 2,6 A, przy temperaturze pracy od –40 do + 85oC.

W 2018 r. EEMB uruchomił nowy zakład produkcyjny o powierzchni 27 tys. m². Obiekt ten wraz z nową automatyczną linią produkcyjną potroił możliwości produkcyjne firmy EEMB. Całość jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony klientów. Zmodernizowane urządzenia i w pełni kontrolowane środowisko w fabrykach zwiększają wydajność oraz niezawodność wytwarzanych baterii.

Ciągłe innowacje w firmie EEMB są poparte wysokimi standardami polityki badawczej i projektowej w mocno rozbudowanym dziale R&D. Fabryki mają certyfikaty jakościowe oraz spełniają normy ISO 9001, UL, CE, ROHS, UN czy IEC.

Baterie EEMB dostępne od teraz w Polsce

Na początku 2021 roku firma Masters nawiązała oficjalną współpracę z globalnym producentem baterii, firmą EEMB. Masters oferuje pełny asortyment baterii EEMB zarówno w wersji standardowej, jak i spersonalizowanej. Zachęcamy do kontaktu.

 
Rys. 8. Schemat pakowania i montażu hybrydy z wyprowadzeniem przewodowym oraz wtyczką

 

Piotr Szukaj, Product Manager
Masters Sp. z o.o.

Masters, tel. 500 054 372
zakupy@masters.com.pl

Zobacz również