Volkswagen zainwestuje 23 mld euro w elektryfikację pojazdów

| Gospodarka Artykuły

Volkswagen planuje ogromne inwestycje w celu zelektryfikowania wszystkich modeli swoich samochodów. W ciągu najbliższych 5 lat na świecie zainwestuje 22,8 mld euro, z czego 14 mld w samych Niemczech. Koncern chce, by do 2025 roku wszystkie jego marki zaprezentowały łącznie ponad 80 modeli z napędem elektrycznym - wśród nich 50 czysto elektrycznych. W roku 2030 każdy model oferowany przez Volkswagena, w dowolnej klasie i segmencie rynkowym, ma mieć zelektryfikowaną wersję.

Volkswagen zainwestuje 23 mld euro w elektryfikację pojazdów

Według zapowiedzi Volkswagena, jego działania będą największą w światowym przemyśle samochodowym ofensywą w segmencie samochodów elektrycznych. Szczególna koncentracja prac nastąpić ma w zakresie rozwoju modułowych platform konstrukcyjnych, wprowadzaniu nowych modeli oraz kontynuowaniu udoskonalania pojazdów elektrycznych.

Jedną z najważniejszych inwestycji ma być rozbudowa zakładów w Zwickau i ich przestawienie na produkcję wyłącznie samochodów elektrycznych. Firma zainwestuje tam miliard euro. W pierwszej fazie odbywać się tam będzie produkcja aut skonstruowanych na bazie nowej platformy modułowej MEB. W 2020 roku fabrykę opuszczać ma pierwszy z serii elektrycznych samochodów nowej generacji - Volkswagen I.D. Platforma MEB umożliwić ma produkowanie zarówno elektrycznych modeli kompaktowych, jak i 7-miejscowych vanów i SUV-ów. W zależności od miejsca produkcji i od docelowych rynków, część aut wytwarzana będzie również na bazie innej modułowej platformy - MQB.

Volkswagen zamierza wprowadzić nową generację pojazdów niemal równocześnie na rynki w Europie, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku produkcja elektrycznych modeli ma osiągnąć 100 tys. sztuk, a w roku 2025 co najmniej milion.

Według przewidywań, do swoich elektrycznych modeli do roku 2025 producent będzie potrzebował akumulatorów o łącznej wydajności przekraczającej 150 GWh. Firma rozpisała w tym celu jeden z największych przetargów w historii przemysłu, wart ponad 50 mld euro. Znając potencjał obecnej Gigafactory, by temu zapotrzebowaniu sprostać potrzebne będą co najmniej 4 takie gigafabryki.

źródło: WNP