Volkswagen zainwestuje 4 mld dolarów w budowę cyfrowego i software'owego biznesu

| Gospodarka Aktualności

Do 2025 roku Volkswagen zainwestuje 3,5 mld euro (4 mld dolarów) w tworzenie cyfrowych przedsięwzięć i produktów, w tym w opartą na chmurze platformę do łączenia pojazdów i klientów w celu oferowania usług, takich jak car-sharing. Niemiecki producent pracuje też nad nowym systemem operacyjnym, znanym jako "vw.OS", który zostanie wprowadzony w samochodach elektrycznych Volkswagena w 2020 roku.

Volkswagen zainwestuje 4 mld dolarów w budowę cyfrowego i software'owego biznesu

Oferowane wówczas pojazdy mają mieć całkowicie nową architekturę elektroniczną, zaprojektowaną w celu ułatwienia autonomicznej jazdy. Zamiast posiadania około 70 różnych czujników i sterowników pracujących niezależnie w każdym pojeździe, nowe samochody będą łączyć różne czujniki za pomocą nowego, własnego systemu operacyjnego Volkswagena. Informacje zebrane przez czujnik parkowania można będzie na przykład powiązać z układem kierowniczym, hamulcami i mapami o wysokiej rozdzielczości, aby umożliwić parkowanie samochodu, gdy kamera pokładowa wykryje wolne miejsce parkingowe. Volkswagen przekonuje, że łatwiej jest robić aktualizacje oprogramowania, jeśli system operacyjny został zaprojektowany wewnętrznie, a nie przez firmy trzecie, w zależności od stosowanych sensorów.

Volkswagen spodziewa się wygenerować do 2025 roku około 1 mld euro sprzedaży dzięki oferowaniu nowych usług cyfrowych, w tym usług typu car-sharing, parkowania i dostarczania paczek. Według zapowiedzi firmy, zwrot ku cyfryzacji ma objąć udostępnienie smartfonowych aplikacji, takich jak "We Park", w samochodowych systemach infotainment oraz łączenie pojazdów z dostawcami, takimi jak Amazon, którzy będą mogli skorzystać z aplikacji w celu ich otwierania, by samochody mogły być wykorzystywane jako miejsca dostaw.

Volkswagen zapowiedział również, że w drugim kwartale 2019 r. uruchomi w Berlinie car-sharingowy biznes pod nazwą "We Share", dysponujący flotą 2 tys. samochodów elektrycznych. Usługa We Share ma być rozszerzona na główne rynki europejskie, a także na wybrane miasta w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

źródło: Reuters