Volkswagen kupuje od Volvo szwedzką firmę WirelessCar

| Gospodarka Projektowanie i badania

Przejmowana od spółki Volvo Information Technology AB firma WirelessCar specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu telematyki. Volkswagen objął 75,1% udziałów, płacąc 1,1 mld koron szwedzkich, czyli 122 mln dolarów. Transakcja ma być sfinalizowana w pierwszym półroczu 2019 roku, pod warunkiem uzyskania akceptacji urzędu antymonopolowego. Przejęcie ma przyspieszyć rozwój technologii komunikacyjnych wykorzystywanych w samochodach koncernu Volkswagen, a także wspomóc opracowywanie systemów komunikacji z otoczeniem, przeznaczonych dla modeli nowych generacji.

Volkswagen kupuje od Volvo szwedzką firmę WirelessCar

Spółka WirelessCar oferuje platformę techniczną i rozwiązania z dziedziny usług cyfrowych, jak np. usługi concierge i usługi płatnicze (opłaty drogowe), a także usługi z zakresu bezpieczeństwa i opieki serwisowej (np. diagnoza na odległość i pomoc serwisowa). Platforma łączy obecnie około 3,5 mln samochodów.

Korzystając z technologii firmy WirelessCar, Volkswagen chce zbudować największy na świecie cyfrowy ekosystem samochodowy, który jest już rozwijany wspólnie z dwoma dużymi partnerami technologicznymi - firmami Microsoft i Diconium. Chodzi o stworzenie samochodowych systemów komunikacji z otoczeniem i opracowanie cyfrowych usług, z których klienci będą mogli skorzystać za pośrednictwem Volkswagen Automotive Cloud.

Mająca siedzibę w Göteborgu firma WirelessCar powstała w 1999 roku. Od roku 2007 należała wyłącznie do Volvo. Na całym świecie zatrudnia 370 specjalistów z branży IT.

źródło: Reuters, Volkswagen