Europa kończy 4 kwartał 2018 roku rekordowym wynikiem

Organizacja DMASS poinformowała, że w czwartym kwartale 2018 roku europejski rynek półprzewodników wzrósł o 14,2%, do 2,3 mld euro (13,1% po przeliczeniu na dolary). W całym 2018 roku roku DMASS odnotował obroty 9,2 mld euro, co stanowi wzrost o 8,2% w stosunku do roku 2017. To dla Europy rekord historyczny, a zaskakujące jest to, że wszystkie cztery kwartały ubiegłego roku kończyły się na prawie tym samym poziomie sprzedaży.

Posłuchaj
00:00

W zależności od kraju i regionu tempo wzrostu w tym okresie wahało się dość znacznie. Najszybciej rozwijały się kraje skandynawskie i region brytyjski, a następnie rynki Europy Wschodniej, Rosja, rynki iberyjskie i Benelux. Niemcy wzrosły o 10,3% - do 662 mln euro, Włochy o 8,5% - do 183 mln, Wielka Brytania o 21,7% - do 173 mln, Francja o 11,1% - do 160 mln, Europa Wschodnia o 18,1% - do 374 mln i kraje nordyckie 27% - do 234 mln.

W ciągu ostatnich 2 lat rynek wzrósł prawie o jedną czwartą, trochę dzięki alokacji i na skutek podwyżek cen, stąd pozostaje pytanie, co dalej?

 
Rynek półprzewodników w Europie, w kolejnych kwartałach 2017 i 2018 roku (źródło: DMASS)
Powiązane treści
Europa coraz więcej inwestuje w fotowoltaikę
Europejski rynek podzespołów dalej rośnie
W połowie następnej dekady europejski rynek baterii osiągnie wartość 250 mld euro
Rynek dystrybucji w Europie - niewielki wzrost z uwagi na wyższe ceny
Europa inwestuje miliardy dolarów w druk 3D
Chiny zainwestują w półprzewodniki więcej niż Europa i Japonia razem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
W I kwartale 2025 r. globalna sprzedaż półprzewodników wzrosła o 18,8% rok do roku
Aktualności
Perforce i Siemens łączą siły: Nowa platforma do projektowania systemów AI i układów scalonych
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Gospodarka
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Raporty
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów