Europejski rynek podzespołów dalej rośnie

| Gospodarka Komponenty

Mimo problemów z alokacją oraz rosnącymi cenami dla wielu grup podzespołów, 2018 rok okazał się dobrym okresem wzrostu w europejskim przemyśle półprzewodnikowym. Zdaniem DMASS w trzecim kwartale obroty rynku sięgnęły 2,3 mld euro, co stanowi wzrost o 6,3% w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2017. Pierwsze dziewięć miesięcy bieżącego roku charakteryzowało się dokładnie takim samym wskaźnikiem wzrostu - a więc 6,3% - i sprzedaż osiągnęła 6,91 mld euro.

Europejski rynek podzespołów dalej rośnie

W porównaniu do danych dotyczących całego świata rynek europejski ma niższe wskaźniki i nie ma podobnej dynamiki, niemniej trzeba zauważyć, że wartości dla świata podawane są w dolarach amerykańskich. Po przeliczeniu waluty wzrost rynku za pierwsze 9 miesięcy wyniósł 14%.

W zależności od kraju i regionu, rozpiętość stóp wzrostu jest dość duża. Największe notuje się w Europie Wschodniej i krajach Beneluksu, podczas gdy Niemcy, Austria, Rosja oraz kraje nordyckie utrzymują wzrost na poziomie średnim. W liczbach, Niemcy wzrosły o 2,4% - do 700 mln euro, Włochy o 5% - do 193 mln euro, Wielka Brytania o 9,5% - do 166 mln, Francja o 9% - do 155 mln, Europa Wschodnia o 15,6% - do 375 mln i kraje nordyckie o 3,2% - do 189 mln euro. Osobnych wskaźników dla Polski nie podano, ale w raporcie znalazło się zdanie "widać, że kraje o dużym potencjale produkcji kontraktowej rosną znacznie szybciej niż główne kraje Europy Zachodniej".

Zobacz również