W połowie następnej dekady europejski rynek baterii osiągnie wartość 250 mld euro

| Gospodarka Zasilanie

Według Komisji Europejskiej rynek baterii wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych oraz sieciowych systemach zasilania ma w Europie do roku 2025 osiągnąć wartość 250 mld euro. Globalne zapotrzebowanie ma wówczas sięgnąć 600 GWh pojemności , natomiast zapotrzebowanie samej Europy - 200 GWh. Obecna wartość europejskiego rynku baterii to około 50 mld euro. Według dostępnych danych światowe zapotrzebowanie na baterie osiągnęło w 2017 r. 60 GWh.

W połowie następnej dekady europejski rynek baterii osiągnie wartość 250 mld euro

Globalny sektor baterii rozwija się bardzo szybko. Z uwagi na silną konkurencję w zakresie technologii akumulatorowych i możliwość zdominowania tego sektora przez producentów azjatyckich i amerykańskich, Komisja Europejska zamierza przeznaczyć na rozwinięcie europejskiego rynku baterii około 2 mld euro.

Z inicjatywy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča w październiku 2017 roku powołano European Battery Alliance. Celem tej organizacji jest stworzenie konkurencyjnego rynku produkcji baterii w Europie, począwszy od pozyskiwania surowców, a kończąc na recyklingu. Do sojuszu European Battery Alliance należy również Polska. Do 2030 r. rozwój elektromobilności ma w Polsce przyczynić się do powstania około  50,8 tys. nowych miejsc pracy.

Elektromobilność to bardzo silny, światowy trend, widoczny szczególnie wyraźnie w Chinach. W ubiegłym roku sprzedano tam około 100 tys. autobusów elektrycznych i milion tego typu samochodów. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii pomiędzy 2020 a 2030 rokiem nastąpi wyrównanie całkowitego kosztu posiadania samochodów spalinowych i elektrycznych, co będzie przełomem i początkiem gwałtownego wzrostu sprzedaży tych ostatnich.

źródło: WNP