ABB przystąpiła do projektu budowy największej w Europie fabryki baterii

| Gospodarka Projektowanie i badania

Szwajcarska grupa ABB przystąpiła do projektu firmy Northvolt, którego celem jest zbudowanie w Szwecji największej w Europie fabryki baterii litowo-jonowych, by zaspokoić oczekiwany wzrost popytu na samochody elektryczne. Fabryka pozwoli na zmniejszenie uzależnienia od baterii z Chin i Korei Południowej, co jest oczekiwane przez europejskich producentów samochodów, którzy znajdują się pod coraz większą presją dotyczącą zmniejszania emisyjności pojazdów. Baterie są najdroższym elementem pojedynczego samochodu elektrycznego.

ABB przystąpiła do projektu budowy największej w Europie fabryki baterii

Firma Volkswagen wezwała do stworzenia europejskiego dostawcy i do konkurowania z dominującymi, azjatyckimi graczami, takimi jak Panasonic, LG Chem i chiński CATL. Porozumienie między ABB a Northvolt obejmuje partnerstwo w zakresie dostaw i wymiany technologii oraz współpracę w zakresie badań i rozwoju produktów. Firma ABB Technology Ventures (ATV) wesprze wstępną fazę projektu, inwestując 10 mln euro (11,8 mln dolarów).

Szwedzki zakład ma pod względem skali produkcji rywalizować z amerykańską Gigafactory, dążąc do osiągnięcia wielkości rocznej produkcji na poziomie 32 gigawatogodzin do roku 2023. Fabryka ma rozpocząć produkcję w roku 2020. ABB deklaruje, że produkcyjna linia demonstracyjna będzie gotowa do roku 2019.

Rozważane są dwie lokalizacje nowej fabryki - miasta Vasteras i Skelleftea. Decyzja ma być ogłoszona w połowie października.

źródło: Reuters