ABB dostarczy Orlenowi najnowsze stacje ładowania - Terra 54

| Gospodarka Zasilanie

W ramach realizacji projektu zainstalowania na wybranych trasach tranzytowych i w dużych miastach w Polsce 150 punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych firma ABB dostarczy swoje najnowsze szybkie urządzenia - model Terra 54. Mająca moc 50 kW ładowarka obsługuje wszystkie najpopularniejsze w Europie typy złącz: CHAdeMO, CCS i Typ 2. Jest w stanie naładować baterię pojazdu nawet w 20-30 minut, w przypadku ładowania prądem stałym.

ABB dostarczy Orlenowi najnowsze stacje ładowania - Terra 54

Orlen zapowiedział, że do końca 2019 roku udostępni na swoich stacjach około 50 szybkich punktów ładowania, które zostaną zamówione u trzech wybranych przez spółkę dostawców. ABB realizować będzie zamówienie w formie "pod klucz", czyli dokona instalacji i uruchomienia stacji, wraz z odbiorami i kompletnym oznakowaniem ich lokalizacji.

Ładowarka Terra 54 powstała na bazie najlepiej sprzedającego się na świecie modelu Terra 53. Producent wprowadził do najnowszej wersji usprawnienia oczekiwane przez użytkowników i wymagane przez Unię Europejską. To m.in. czytelniejszy w ostrym świetle słonecznym ekran, możliwość personalizacji urządzeń czy poprawiona funkcjonalność dotycząca płatności - czyli opłaty tylko za wykorzystane kilowatogodziny. Urządzenie dysponuje nowocześniejszym układem elektroniki zasilania, ma wyższą sprawność i niezawodność. Ładowarki są również przygotowane do stosowania inteligentnych profili ładowania i zarządzania obciążeniem. Terra 54 oferuje też dodatkowe korzyści płynące z podłączenia stacji do systemu ABB Ability, co umożliwia m.in. monitorowanie stanu ładowarek, podłączanie do różnych platform płatniczych czy inteligentnych sieci zasilania, a także pozwala na zdalną diagnostykę i naprawy oraz aktualizacje oprogramowania.

- Zdecydowana większość samochodów elektrycznych jeżdżących dzisiaj po drogach w Europie i na świecie przystosowana jest do korzystania z ładowarek o maksymalnej mocy 50 kW. Podobne inwestycje są więc niezbędne, aby móc zapewnić kierowcom możliwość swobodnego i wygodnego podróżowania, a także by promować i rozwijać samą elektromobilność. Oczywiście pojawiają się również pojazdy, które mogą wymagać już znacznie większej mocy infrastruktury do ładowania. W Szwajcarii i kilku innych krajach wyposażyliśmy już stacje w superszybkie ładowarki Terra High Power o mocy 350 kW, które są w stanie naładować samochód w 8 minut. Mamy nadzieję, że z czasem podobne rozwiązania staną się popularne również w Polsce - mówił Wojciech Dziwisz, ekspert ds. elektromobilności ABB w Polsce.

źródło: ABB