Czterokrotny wzrost przychodów w sektorze akumulatorów litowo-jonowych

Według nowego badania firmy Frost & Sullivan pt. "Analiza globalnego rynku akumulatorów litowo-jonowych: możliwości wzrostu i prognoza rynkowa" rynek ten w 2013 r. uzyskał przychody w wysokości 17,58 mld dolarów i oczekuje się, że do roku 2020 wartość ta wzrośnie ponad czterokrotnie. Zwiększaniu popytu na akumulatory litowo-jonowe służy rozwój zastosowań w segmencie sieci elektroenergetycznej oraz magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.

Posłuchaj
00:00

Prawdopodobnie to właśnie rynek stacjonarnego magazynowania energii stanie się wiodącym konsumentem akumulatorów litowo-jonowych. - žPrzez cały okres objęty prognozą ogólny popyt na akumulatory litowo-jonowe będzie nadal wzrastać ze względu na przewidywany wysoki wzrost w segmencie motoryzacyjnym oraz w segmencie sieci i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych - stwierdza Vishal Sapru, kierownik ds. badań rynku energetyki i ochrony środowiska w firmie Frost & Sullivan. - žNajwyższy popyt będzie można zaobserwować w Ameryce Północnej i w regionie Azji i Pacyfiku, a w dalszej kolejności w Europie, w której państwa szukają alternatywnych źródeł energii, aby wzmocnić sektor motoryzacyjny i energetyczny.

Sektor motoryzacyjny jest jednym z segmentów ukierunkowanych na użytkowników końcowych. Ocenia się, że proces przejścia na pojazdy elektryczne potrwa dłużej niż przewidywano, natomiast utrzyma się presja na wprowadzanie pojazdów hybrydowych. Dostawców przyciągnie w ten obszar również wykorzystywanie akumulatorów litowo-jonowych w układach typu start-stop.

Wpływ na wykorzystywanie akumulatorów litowo-jonowych mają zachęty regulacyjne. W sektorze motoryzacyjnym przepisy zachęcające do oszczędzania paliwa, przestrzegania norm emisji spalin oraz korzystania z alternatywnych źródeł energii stanowią czynnik stymulujący. Podobnie w przypadku sieci elektroenergetycznych oraz magazynowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniające się przepisy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Europie i regionie Azji i Pacyfiku, sprzyjają projektom magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystaniem akumulatorów.

W przemyśle zainteresowanie akumulatorami litowo-jonowymi jest podsycane rosnącym wykorzystaniem akumulatorów awaryjnych na potrzeby służby zdrowia, wojska czy telekomunikacji. W powiązaniu z zapotrzebowaniem na akumulatory w sektorze elektronarzędzi i sprzętu elektrycznego powoduje to wzrost atrakcyjności segmentu przemysłowego.

Globalny rynek akumulatorów litowo-jonowych ma jednak przed sobą również szereg wyzwań. Niedawno wycofano z rynku wiele urządzeń z powodu ryzyka wystąpienia usterek i istotnym zagadnieniem stało się bezpieczeństwo produktu, które skutecznie blokuje rozwój rynku. Ze względu na przytoczone okoliczności, a także za sprawą utrzymującego się przywiązania do tradycyjnych źródeł energii, proces przechodzenia na akumulatory litowo-jonowe stał się wolniejszy.

- Producenci poszukują materiałów, które sprawią, że akumulatory litowo-jonowe będą działać optymalnie oraz będą bezpieczne w ekstremalnych temperaturach - zauważa Sapru. - €žPonadto producenci dążą do ograniczenia kosztów ogniw, materiałów obudowy oraz systemów zarządzania akumulatorem. Chociaż takie działania zapewnią spadek cen akumulatorów litowo-jonowych, to skala tego spadku przez kolejne dwa lata będzie wyrażona niskimi jednocyfrowymi wartościami.

źródło: Frost & Sullivan

Powiązane treści
Akumulatory ze stałym elektrolitem - czy przyniosą przełom?
ABB przystąpiła do projektu budowy największej w Europie fabryki baterii
E-mobility głównym klientem na ogniwa litowo-jonowe
Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano nowy typ litowo-jonowych akumulatorów
Więcej elektroniki, to i więcej baterii
Akumulatory dla elektroniki przenośnej staną się niewidocznie małe
Jakie materiały poprawią właściwości akumulatorów litowo-jonowych?
Postęp w rozwoju baterii - dobre i złe wieści
EVE członkiem programu Innotech w zakresie akumulatorów
Wydajne akumulatory największym problemem elektroniki przenośnej
Akumulatory litowo-jonowe coraz popularniejsze w przemyśle
Nowe algorytmy zrewolucjonizują akumulatory litowo-jonowe
Ruszyła największa na świecie produkcja akumulatorów litowo-jonowych
Hitachi ruszy z produkcją akumulatorów do samochodów hybrydowych
Bosch i Samsung pracują nad akumulatorami litowo-jonowymi
Nissan i NEC inwestują w akumulatory Li-Ion
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów