Czterokrotny wzrost przychodów w sektorze akumulatorów litowo-jonowych

| Gospodarka Artykuły

Według nowego badania firmy Frost & Sullivan pt. "Analiza globalnego rynku akumulatorów litowo-jonowych: możliwości wzrostu i prognoza rynkowa" rynek ten w 2013 r. uzyskał przychody w wysokości 17,58 mld dolarów i oczekuje się, że do roku 2020 wartość ta wzrośnie ponad czterokrotnie. Zwiększaniu popytu na akumulatory litowo-jonowe służy rozwój zastosowań w segmencie sieci elektroenergetycznej oraz magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.

Czterokrotny wzrost przychodów w sektorze akumulatorów litowo-jonowych

Prawdopodobnie to właśnie rynek stacjonarnego magazynowania energii stanie się wiodącym konsumentem akumulatorów litowo-jonowych. - žPrzez cały okres objęty prognozą ogólny popyt na akumulatory litowo-jonowe będzie nadal wzrastać ze względu na przewidywany wysoki wzrost w segmencie motoryzacyjnym oraz w segmencie sieci i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych - stwierdza Vishal Sapru, kierownik ds. badań rynku energetyki i ochrony środowiska w firmie Frost & Sullivan. - žNajwyższy popyt będzie można zaobserwować w Ameryce Północnej i w regionie Azji i Pacyfiku, a w dalszej kolejności w Europie, w której państwa szukają alternatywnych źródeł energii, aby wzmocnić sektor motoryzacyjny i energetyczny.

Sektor motoryzacyjny jest jednym z segmentów ukierunkowanych na użytkowników końcowych. Ocenia się, że proces przejścia na pojazdy elektryczne potrwa dłużej niż przewidywano, natomiast utrzyma się presja na wprowadzanie pojazdów hybrydowych. Dostawców przyciągnie w ten obszar również wykorzystywanie akumulatorów litowo-jonowych w układach typu start-stop.

Wpływ na wykorzystywanie akumulatorów litowo-jonowych mają zachęty regulacyjne. W sektorze motoryzacyjnym przepisy zachęcające do oszczędzania paliwa, przestrzegania norm emisji spalin oraz korzystania z alternatywnych źródeł energii stanowią czynnik stymulujący. Podobnie w przypadku sieci elektroenergetycznych oraz magazynowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniające się przepisy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Europie i regionie Azji i Pacyfiku, sprzyjają projektom magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystaniem akumulatorów.

W przemyśle zainteresowanie akumulatorami litowo-jonowymi jest podsycane rosnącym wykorzystaniem akumulatorów awaryjnych na potrzeby służby zdrowia, wojska czy telekomunikacji. W powiązaniu z zapotrzebowaniem na akumulatory w sektorze elektronarzędzi i sprzętu elektrycznego powoduje to wzrost atrakcyjności segmentu przemysłowego.

Globalny rynek akumulatorów litowo-jonowych ma jednak przed sobą również szereg wyzwań. Niedawno wycofano z rynku wiele urządzeń z powodu ryzyka wystąpienia usterek i istotnym zagadnieniem stało się bezpieczeństwo produktu, które skutecznie blokuje rozwój rynku. Ze względu na przytoczone okoliczności, a także za sprawą utrzymującego się przywiązania do tradycyjnych źródeł energii, proces przechodzenia na akumulatory litowo-jonowe stał się wolniejszy.

- Producenci poszukują materiałów, które sprawią, że akumulatory litowo-jonowe będą działać optymalnie oraz będą bezpieczne w ekstremalnych temperaturach - zauważa Sapru. - €žPonadto producenci dążą do ograniczenia kosztów ogniw, materiałów obudowy oraz systemów zarządzania akumulatorem. Chociaż takie działania zapewnią spadek cen akumulatorów litowo-jonowych, to skala tego spadku przez kolejne dwa lata będzie wyrażona niskimi jednocyfrowymi wartościami.

źródło: Frost & Sullivan