Akumulatory litowo-jonowe coraz popularniejsze w przemyśle

| Gospodarka Artykuły

Zapotrzebowanie na urządzenia bezprzewodowe oraz aplikacje do magazynowania energii w ramach wykorzystywania źródeł odnawialnych będzie sprzyjać zwiększeniu zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe. Z nowej analizy firmy Frost & Sullivan wynika, że rynek takich akumulatorów uzyskał w 2012 roku przychody w wysokości 748,2 miliona dolarów, a wartość rynku w roku 2017 jest prognozowana na 1644,2 miliona dolarów.

Akumulatory litowo-jonowe coraz popularniejsze w przemyśle

Zastosowania przemysłowe akumulatorów litowo-jonowych pokazują jak duży i dotychczas niewykorzystany jest potencjał rozwoju tego rynku. Badanie zatytułowane "Europejski rynek akumulatorów litowo-jonowych w zastosowaniach przemysłowych" obejmuje sześć kluczowych zastosowań akumulatorów: w urządzeniach przemysłowych, urządzeniach medycznych, w lotnictwie i przemyśle obronnym, a także w gromadzeniu danych, magazynowaniu energii, telekomunikacji oraz komunikacji związanej z transmisją danych.

Według analityków Frost & Sullivan wysokie zagęszczenie energii, wykorzystanie materiałów lekkich, długi cykl życia oraz ulepszona wydajność są kluczowymi czynnikami sprzyjającymi użyciu baterii litowo-jonowych do zastosowań przemysłowych, pomimo stosunkowo wysokich kosztów. Wymienione cechy wskazują również na potencjał, który posiadają akumulatory litowo-jonowe przy magazynowaniu energii. W 2012 roku zastosowania alternatywne (wspierające) stanowiły większość przychodów rynku. Udział systemów do gromadzenia energii najprawdopodobniej znacznie się zwiększy po roku 2015.

Incydent z udziałem samolotu Boeing Dreamliner 787 otworzył nowy rozdział w obszarze zastosowania akumulatorów litowo-jonowych dotyczący ich bezpieczeństwa przy większej wartości mocy w skali kW i MW. Sprawa Beoinga zinspirowała producentów baterii do skoncentrowania się na badaniach i rozwoju. Technologia litowo-jonowa charakteryzuje się najszybszym rozwojem w porównaniu do innych technologii chemicznych stosowanych w akumulatorach. W przypadku zastosowań przemysłowych i samochodowych, wymagających większej mocy, tego rodzaju incydenty motywują do wprowadzania zmian i zwiększania stabilności akumulatorów.

źródło: informacja prasowa Frost & Sullivan