Nowe algorytmy zrewolucjonizują akumulatory litowo-jonowe
| Gospodarka ArtykułyInżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali zaawansowane algorytmy umożliwiające bardziej efektywną pracę akumulatorów litowo-jonowych. Potencjalnie redukuje to ich koszty o 25% i pozwala ładować baterie dwa razy szybciej niż jest to możliwe obecnie.
Na rozwój zaawansowanych algorytmów estymacyjnych agencja badawcza działająca w ramach Departamentu Energii (ARPA-E) przeznaczyła kwotę 9,6 mln dolarów. Grupa badawcza profesora Miroslava Krstica i adjunkta Scotta Moury otrzymała dotację w wysokości 460 tys. dolarów. Oprócz uniwersyteckich naukowców ze środków udostępnianych przez ARPA-E korzysta dostawca produktów samochodowych - firma Bosch oraz producent baterii - Cobasys.
Uzyskany grant pozwoli naukowcom na udoskonalanie algorytmów i testowanie ich na rzeczywistych akumulatorach przy użyciu stanowisk kontrolnych opracowanych przez firmy Bosch i Cobasys. Dzięki informacjom o rozkładzie ładunku w baterii oraz określeniu stanu jej funkcjonalności inżynierowie będą mogli znaleźć optymalne wartości ładowania i rozładowania baterii.
Podczas sprawdzania nowych algorytmów na bateriach pojazdów elektrycznych i porównywania ich z produktami korzystającymi ze standardowych technologii, opracowana zostanie strategia ładowania i użytkowania akumulatorów, zmierzająca do maksymalnego wykorzystywania ich potencjału.
- Prowadzone badania niosą obietnicę, że dzięki zaawansowanym algorytmom estymacji, które oparte są na modelach matematycznych, baterie będą ładowane szybciej i będą mogły zasilać mocniejsze silniki elektryczne - mówił Miroslav Krstic. - Ta technologia wejdzie do produktów, które ludzie faktycznie wykorzystują - dodał Scott Moura.
Krstic i Moura stosują unikalne podejście do zwiększania skuteczności i efektywności działania akumulatorów litowo-jonowych. Zamiast monitorowania napięcia i prądu zaprojektowali zaawansowane algorytmy kontrolne, dzięki którym można ocenić co fizycznie dzieje się w litowo-jonowej baterii.
źródło: eurekalert.org